جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ چرا کودکان پرخاشگری می کنند؟
چرا کودکان پرخاشگری می کنند؟
چرا کودکان پرخاشگری می کنند؟

❤️ چرا کودکان پرخاشگری می کنند؟

 

خشم و عصبانیت در شرایط خاص، بخشی از رفتارهای طبیعی ما انسان‌ها و همچنین کودکان می باشد، اما اگر پرخاش‌گری به صورت مداوم و طبق یک  الگوی مشخص اتفاق بیفتد، می‌تواند خطرناک باشد . کودکی که مدام داد می‌زند و اشیاء را پرت می‌کند یا به سر و صورت مادر خود مشت می‌زند و یا فحاشی می کند، این کودک دچار پرخاش‌گری شده است و لازم است والدین از مشاوره و فرد متخصص برای حل این مشکل کمک بگیرند.

پادکست ❤️ چرا کودکان پرخاشگری می کنند؟ را ؛ بشنوید :

دلایل پرخاشگری در کودکان

مشابه دیگر رفتارهایی که در فرد بروز و ظهور می کند، پرخاش‌گری هم نیز می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. در ادامه به برخی از علل اشاره خواهیم کرد.

الگوپذیری از والدین

الگوپذیری از والدین
الگوپذیری از والدین

بهترین و مهم‌ترین الگو در دوران زندگی هر فرد والدین او هستند. زمانی که والدین نمی‌توانند خشم خود را در مواجهه با مشکلات مختلف کنترل کنند، در واقع فرزندانشان نیز از آن‌ها الگو می‌پذیرند که این‌گونه رفتار کند.

اضطراب و استرس

اضطراب و استرس در هر فردی می‌تواند باعث پرخاش‌گری شود، کودکان نیز ازین امر مستثنی نیستند. زمانی که فرد دچار اضطراب می‌شود، آرامش خود را از دست می‌دهد و پرخاش‌گری می‌کند البته احتمالاً بلافاصله پشیمان می شود و عذرخواهی هم می کند.

تاثیر پذیری از بازی های رایانه ای

تاثیر پذیری از بازی های رایانه ای
تاثیر پذیری از بازی های رایانه ای

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از والدین برای این‌که وقتشان را صرف کودکانشان نکنند، آن‌ها را با تبلت، گوشی تلفن همراه و یا بازی‌های رایانه‌ای سرگرم می‌کنند. متأسفانه بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای باعث تقویت حس پرخاش‌گری و خشونت در کودکان می‌شوند. فرزندانی که به این بازی‌ها اعتیاد پیدا می کنند، نمی‌توانند رابطه خوبی با دوستان و خانواده برقرار کنند. تکرار انجام بازی‌های رایانه‌ای و تماشای صحنه‌های خشن باعث می‌شود تا تمایل فرزند به خشونت افزایش پیدا کند و در رفتارهای او نیز نمایان ‌شود.

ناکامی در رسیدن به هدف

یکی از عوامل مهمی که باعث پرخاش‌گری در کودکان می‌شود این است که کودک نمی‌تواند به اهداف خود دست یابد. بنابراین احساس ناتوانی می کند و با پرخاش‌گری احساس خود را بروز می دهد. البته عوامل دیگری مانند افسردگی، مصرف داروها یا تمسخر از سوی افراد هم ‌سن و سال نیز می‌تواند منجر به پرخاش‌گری کودکان شود. در هر حال با شناسایی دلیل پرخاش‌گری و با مراجعه به افراد متخصص می‌توان این رفتارها را در درمان کرد تا فرد در بزرگسالی دچار مشکلات زیادی نشود.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *