پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ مهارت تاب آوری چیست؟
مهارت تاب آوری چیست؟

❤️ مهارت تاب آوری چیست؟

یکی از مهارت‌های بسیار مؤثر که باعث موفقیت افراد در زندگی می‌شود، مهارت تاب آوری است. در واقع مهارت تاب آوری یعنی فرد تا چه حد توان و ظرفیت برگشتن از شرایط و موقعیت ‌های سخت را دارد و این‌که فرد چه قدر می‌تواند بعد از تجربه یک  شکست، به حالت عادی برگردد.

پادکست ❤️ مهارت تاب آوری چیست؟ ؛ بشنوید :

 

 

افرادی که مهارت تاب آوری دارند از ویژگی ‌هایی مانند اعتمادبه‌نفس بالا، سرعت انطباق بالا با تغییرات محیطی و رفتار فعال در جهت همراه شدن با وقایع بیرونی برخوردارند.

زمانی که در زندگی موانع و مشکلاتی در پیش روی افراد قرار می‌گیرد، آن‌هایی که مهارت تاب آوری بالایی دارند، مسیر جدیدی را برای عبور از موانع پیدا می‌کنند. این افراد می‌توانند بدون استفاده از روش های مضر و یا آسیب به خود و دیگران موانع را برطرف کنند و برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا نمایند.

مهارت تاب آوری چیست؟

روش های آموختن مهارت تاب آوری

برخی از افراد ممکن است تصور کنند که تاب آوری یک  مهارتی ارثی است که از خانواده به ارث می‌رسد در حالی‌که این واقعیت ندارد. تاب آوری مهارتی است که می‌توان آن را آموخت. مهارتی است که افراد در طول زندگی یاد می گیرند. اصل محکم و قدرتمندی که باعث آموختن مهارت تاب آوری می شود این است که انسان در صورت مقاومت در مقابل سختی‌ها قطعاً موفق می شود.

  • برای این‌که مهارت تاب آوری را یاد بگیرید اول باید بیاموزید که شما به‌ عنوان یک انسان در زندگی خود چه رسالتی دارید و هدف شما در زندگی چیست؟ با دانستن رسالت خود تلاش کنید تا برای نیل به هدفتان برسید.
  • باید برای خود انگیزه ایجاد کنید. در واقع افرادی در زندگی موفق می‌شوند که خودشان انگیزه پیشرفت کردن را در خود ایجاد کند. مطالعه کردن جملات و کتاب ‌های انگیزشی در زمان ‌های گوناگون می‌تواند باعث افزایش ایجاد انگیزه در شما شود.
  • اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و مهارت‌ های ارتباطی‌تان را ارتقا دهید این موارد باعث می شود تاب تاب آوری شما در برابر مشکلات بیشتر شود. تمرین کردن بهترین راه‌حل برای افزایش تاب آوری دربرابر مشکلات است.
  • تلاش کنید تا همیشه ذهنتان پویا باشد و راه‌های جدیدی را کشف کنید. هنگام رویارویی با مشکلات پس از این‌که احساسات خود را کنترل کردید، به دنبال پیدا کردن روش‌های حل مسئله متفاوتی باشید.
  • از همه مهم‌تر به خدا ایمان داشته باشید، زیرا هیچ اتفاقی در این دنیا بدون حکمت انجام نمی‌شود و مطمئن باشید که پاداش صبر و تحملتان را دریافت خواهید کرد.
به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *