چهارشنبه ,۱۷ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ تله بی اعتمادی چیست؟
تله بی اعتمادی چیست؟

❤️ تله بی اعتمادی چیست؟

در زمان کودکی و نوجوانی بخش زیادی از شخصیت فرد شکل می گیرد و برخی از رفتارها به صورت عقیده در وجود وی نهادینه می شود. اعتقاداتی که در دوران کودکی و نوجوانی فرد شکل گرفته و فرد با آن‌ها بزرگ بشود، تله شخصیتی یا طرحواره نامیده می شوند.

پادکست ❤️ تله بی اعتمادی چیست؟ ؛ بشنوید :

 

 

با توجه به این‌ که تله های شخصیتی در وجود فرد نهفته است و ناخودآگاه به آن‌ ها چسبیده است، در برابر درمان یا تغییر مقاومت زیادی دارند. از نظر روان‌شناسی ۱۸ تله شخصیتی مختلف شناسایی شده‌اند که در برخی از افراد یک یا چند تله شخصیتی وجود دارد. یکی از این تله های شخصیتی یا طرحواره ‌ها، تله بی ‌اعتمادی و بد رفتاری است.

تله بدرفتاری و بی اعتمادی

کسی که دچار تله شخصیتی بی ‌اعتمادی و بد رفتاری می شود، نگران است که مبادا به شکلی مورد آسیب، خشونت، خیانت و سوءاستفاده توسط دیگران قرار بگیرد. این افراد احساس امنیت نمی‌کنند و همیشه در روابطشان تهدید هایی را می ‌بینند. به همین دلیل به سختی به دیگران اعتماد می‌کنند و به نیت طرف مقابل خود شک دارند.

افرادی که به تله بی ‌اعتمادی و بد رفتاری مبتلا شده‌ اند به دیگران اجازه کمک کردن نمی‌دهند اما جالب است جذب افرادی می شوند که با آن ‌ها بدرفتاری می‌کنند و به آن ‌ها اجازه می‌دهند که وی را تهدید کنند. در نتیجه این مسئله اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد.

 

تله بی اعتمادی چیست؟

روش درمان تله بی اعتمادی

روان درمانگر به فرد کمک می کند تا بفهمد که  همه انسان‌ ها دارای ویژگی‌ های مثبت و منفی هستند و هر کس خصوصیات اخلاقی مثبت و یا منفی دارد.

او یاد می‌گیرد که نیمه پر لیوان را ببیند. بهتر است این افراد به جای حدس زدن افکار و رفتارهای دیگران به صراحت از آن‌ها بپرسند و براساس حدسیات خود دیگران را قضاوت نکنند. برای درمان تله شخصیتی بی ‌اعتمادی مشابه دیگر طرح واره ها نیاز است تا به افراد متخصص مراجعه شود.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *