جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ تله شکست چیست و چگونه درمان می شود؟
تله شکست چیست و چگونه درمان می شود؟

❤️ تله شکست چیست و چگونه درمان می شود؟

تله های شخصیتی تله های زندگی و یا طرحواره‌ها الگوهای منفی سنگی در دوران کودکی و نوجوانی فرد شکل گرفته و در تمام طول زندگی وی تکرار می‌شوند .

پادکست ❤️ تله شکست چیست و چگونه درمان می شود؟ ؛ بشنوید :

 

 

بطور کلی ۱۸ طرحواره یا تله شخصیتی برای انسان ها شناخته می شوند. یکی از این موارد  تله شخصیتی شکسته است که فرد باور دارد شکست خورده است و احساس بی‌کفایتی می‌کند.

افرادی که دچار تله شخصیتی شکست می شوند، اغلب حسرت گذشته را می‌خورند و تلاش می‌کنند دیگران را مقصر ناکامی ‌های خود جلوه دهند. این افراد هنگام برقراری ارتباط با دیگران سرگردان بوده و دنبال برنامه ‌ریزی مشخصی نیستند. برخی از آن‌ها خود را قبول ندارند و همیشه فکر می‌کنند که دیگر افراد کارها را بهتر انجام می‌دهند.

یکی دیگر از افرادی که دچار تله شخصیتی شکسته می شوند؛ پیشرفت‌ های دیگران را بی ‌ارزش جلوه داده و تلاش می‌کنند به‌گونه‌ای که کارها را به بهترین نحو انجام دهد اما چون موفق نمی‌شوند دچار استرس‌های فراوانی می‌گردند.

علایم و نشانه‌های تله شخصیتی شکست

افرادی که دچار تله شخصیتی شکست می شوند کارها را در نیمه راه رها می‌کند و تحمل رقابت برای کار بهتر را ندارند این افراد احساس می‌کنند که در زندگی خود شکست خورده هستند و به هیچ عنوان به توان ‌مندی ‌های خود اهمیت نمی‌دهند و افرادی که دچار طرحواره شکست شده‌اند اوضاع را همیشه خلاف میل خود متصور می شوند و برای بدست آوردن موفقیت هیچ تلاشی نخواهند کرد.

همان‌طور که بیان گردید تله های شخصیتی رفتارهایی هستند و اعتقاداتی است ولی در دوران کودکی در فرد شکل می‌گیرد، تله شکست نیز مشابه دیگر طلای شخصیتی در دوران کودکی یا نوجوانی در درون فرد ایجاد می شود.

مثلاً پدر و مادری که دائماً عملکرد فرزندشان را در دوران تحصیل انتقاد می‌کنند و او را فردی دست ‌و پا چلفتی و نادان می‌خوانند و یا وی با دیگران مقایسه می کردند زمینه شکل‌گیری این طرحواره را در وجود فرزندشان پدید می آورند.

علاوه بر این والدین مسئولیت‌پذیری و نظم را در کودکی به فرزندشان یاد نداده‌اند و همین باعث شکست او در زمینه تحصیلی می شود، درنتیجه زمانی که فرد در مدرسه به اندازه کافی موفق نباشد و در یادگیری دچار ناتوانی یادگیری می شود و احساس فرودستی می‌کند.

تله شکست چیست و چگونه درمان می شود؟

روش درمان طرحواره شکست

درمانگران پس از شناخت تله شکست، در افراد با کمک تصویر سازی ذهنی تلاش می‌کنند تا موقعیت های دوران کودکی را برای او یادآور شوند. این درمانگر به فرد کمک می‌کند تا مهارت‌ های خود را بشناسد و تلاش می‌کند تا فرد را به نتیجه برساند که شکست را به فرایند تداوم تله شکست اسناد بدهد کار بر روی ذهنیت به بیمار کمک می‌کند تا ذهنیت بزرگسال سالم را تجلی و تجسم کند.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *