جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / بهترین روش های فرزند پروری بی نقص چه می باشد ❤️
بهترین روش های فرزند پروری بی نقص چه می باشد
بهترین روش های فرزند پروری بی نقص چه می باشد

بهترین روش های فرزند پروری بی نقص چه می باشد ❤️

فرزند پروری و تربیت درست و صحیح فرزندان ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ؛ چرا که این امر آینده و شخصیت آن ها را خواهد ساخت و شکل خواهد داد. با پیشرفت علم روانشناسی ، سبک های متعددی برای تربیت درست فرزندان ، پیشنهاد شده که تمامی جنبه های پرورش آن ها را شامل می شوند.

انتخاب این سبک ها به شرایط حاکم بر خانواده و همچنین شرایط روحی و روانی فرزندان و سن و سال آن ها بستگی خواهد داشت و والدین با انتخاب یکی از این روش ها می توانند از نتیجه بخش بودن اقدامات خود اطمینان حاصل نمایند و فرزندی خوب تربیت کنند.

وضعیت و شرایط فرزندان

سبک پیشنهاد شده توسط روانشناسان و مشاوران باید به نحوی باشد که بتوان با اطمینان خاطر به آن پرداخت و دیگر نگرانی در مورد درستی و نتیجه بخش بودن آن وجود نداشته باشد. نمونه ای از این معیارها ، در نظر گرفتن شرایط سنی فرزندان خود  است. مسلما به کارگیری یک سبک فرزند پروری برای همه سنین ، مناسب نیست . از سوی دیگر ، شرایط روحی و جسمی فرزند نیز به عنوان یک معیار مهم شناخته خواهد شد که همواره مورد توجه روانشناسان و صاحب نظران قرار می گیرد.

اعتقادات والدین در تربیت فرزندان 

برخی از والدین مایل به این هستند تا شیوه سخت گیرانه ای را انتخاب کنند و فرزندان خود را مطابق با قوانین حاکم بر خانواده تربیت بنمایند. به گونه ای که فرزندشان مسئولیت پذیر بوده و خارج از آن چه که به او آموزش داده شده است  ، کاری انجام ندهد. عده دیگری از والدین اعتقاد دارند که شیوه فرزند پروری دارای انعطاف بالایی باشد. به طوری که کودک ، خودش اکثر قوانین را درک کرده و  بشناسد وبه این طریق از همان اول در خود حس استقلال را بپروراند.

چهار ویژگی اصلی و مهم یک سبک فرزند پروری مناسب

با توجه به مطالبی که گفته شد ، یک سبک فرزندی پروری مناسب ، همان سبکی است که توسط روانشناسان و با توجه به فاکتورهای مطرح شده ، تعریف می شود. در این سبک ویژگی های رفتاری و اخلاقی والدین بسیار مورد توجه و بحث قرار می گیرد. چرا که این والدین هستند که در آخر باید سبک مورد نظر را پیاده نمایند. کنترل احساسات فرزندان ، کنترل ذهن و مراقبت از سلامتی آن ها امری است که باید در سبک انتخابی ، دارای اولویت باشند.

۱- با فرزند خود ارتباط صمیمانه ای برقرار نمایید

توجه کنید که دوستی با فرزندانتان می تواند مهم ترین قدم در تربیت و پرورش فرزندتان باشد. والدین باید به گونه ای با فرزند خود ارتباط برقرار نمایند که بتوانند به راحتی با او صحبت کرده و شرایط  را برای او توضیح دهند و انتظارات مثبت خود را از او بخواهند. از سویی دیگر فرزندان ، با چنین والدینی به راحتی گفت و گو کرده و هر آن چه که در طول روز برایشان اتفاق می افتد را بازگو خواهند کرد و این دقیقا همان چیزی است که هدف یک سبک فرزند پروری صحیح است .

در واقع مقصود این است که فرزندان به جای آن که مشکلات خود را با دیگران در میان بگذارند و یا حتی پیش از آن که دوستانشان را از مشکل یا دغدغه خود آگاه نمایند، با پدر و مادر خود مشورت کنند و راه حل را از آن ها در خواست کنند . در این صورت فرزندان گمراه نخواهند شد و مطابق با قوانین تعریف شده در خانواده، پرورش خواهند یافت.

با فرزند خود ارتباط صمیمانه ای برقرار نمایید

۲- نه گفتن را به فرزند خود بیاموزید

این مورد را باید جز مهم ترین اصول تربیت فرزندان تلقی نمود . کسی که به راحتی بتواند در مقابل پیشنهادات تو خالی و وسوسه کننده “نه” بگوید ، در دام اتفاقات نامطلوب بعد از آن نخواهد افتاد. به عنوان مثال اگر دوستان فرزندتان از او بخواهند تا مصرف مواد مخدر را تجربه کند یا از سیکار استفاده کند و یا به او وعده شب بیدار ماندن در زمان امتحانات یا رهایی از دغدغه ها و نگرانی های روزمره را با مصرف داروها و مواد مخدر بدهند ، او به راحتی می تواند به آن ها “نه” گفته و درخواستشان را رد کند و از این تهدید رهایی پیدا کند.

بسیاری از افراد در مقابل چنین پیشنهاداتی احساس ضعف می نمایند و تصور می کنند که با رد درخواست دوستانشان مورد تمسخر آن ها قرار خواهند گرفت. این در صورتی است که با رعایت این نکته ، چنین احساسی به فرزند شما دست نخواهد داد ، زیرا او از درستی کار خود اطمینان دارد.

۳- دوستان فرزندانتان را بشناسید

سعی کنید به گونه ای رفتار نمایید که فرزندتان مشتاق باشد دوستان خود را به شما معرفی کند. برای مثال وقتی او در خانه از یکی از دوستانش که به تازگی با او آشنا شده ، زیاد تعریف می کند ،  با خوشحالی بگویید که مشتاق هستید این دوست تازه را ببینید. شما برای این کار می توانید دوستان فرزندتان را با اجازه والدینشان ،  به منزل خود دعوت کنید تا هم آن ها را بشناسید و هم اینکه به اخلاق و روحیات آن ها پی ببرید. با این کار به راحتی خواهید دانست که فرزندتان از چه کسانی تاثیر خواهد پذیرفت.

۴- با معلمان و مربیان فرزندتان در ارتباط باشید

با معلمان و مربیان فرزندتان در ارتباط باشید.حتما در جلساتی بدون حضور فرزند خود ، در مورد وضعیت تحصیلی و رفتاری او و همچنین اتفاقاتی که ممکن است رخ داده باشند و شما در جریان نبوده اید ، اطلاعاتی را کسب کنید.

سخن پایانی

سعی ما در مقاله : بهترین روش های فرزند پروری بی نقص چه می باشد  این بود تا شما را در راستای تربیت صحیح فرزندان کمک کنیم . امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید . برای مشاوره و مطرح کردن سوالات خود دیدگاه های خود را ارسال بفرمایید . موفق و پیروز باشید 

 

 

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی مهندس حیدری پشتیبان لاین استور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *