چهارشنبه ,۱۷ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / کودک / ❤️ دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان

❤️ دنیای بازی کودکان

همه ی  ما دوران کودکی را پشت سر گذاشته ایم و خاطرات زیادی از آن دوران برایمان مانده است .بازی هایی که بیشتر دغدغه ما در آن زمان بود .

دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان

پادکست ❤️ دنیای بازی کودکان ؛ بشنوید :

 

 

در این مقاله قصد داریم دنیای بازی کودکان را بررسی کنیم دنیایی متفاوت از دنیای بزرگ تر ها .باید این موضوع را حتما در نظر داشته باشید که کودکان بیش از هرچیزی نیاز دارند که در هر سن و سالی که هستند بازی های مورد علاقه خود را انجام دهند .یکی از ویژگی های بارز کودکان زیستن آن ها در زمان حال است .شاید برای کودکان آینده وجود نداشته باشد و آن ها زندگی را لحظه ای می بینند .

امروزه تاثیر بازی درکودکان  برهیچکس پوشیده نیست و بازی ها در شکل دهی شخصیت کودکان تاثیر زیادی دارد .بازی کردن بر روی بسیاری از ویژگی های کودکان ازجمله ویژگی های حسی ِ حرکتی ُ هوش کودکان  خصوصیات عاطفی و روانی کودک تاثیرگذار است .

گاهی برخی از والدین و معلمین بازی کردن را فعالیتی بیهوده تلقی می کنند و معتقدند که کودک باید دائما در حال یادگیری باشند .باید خطاب به این  دسته از افراد بگوییم که کودکان بدون بازی کردن توانایی این را نخواهند داشت که با محیط اطراف خود رابطه برقرار کنند واین خود باعث می شود که توانایی های رفتاری کودک قابل مشاهده نباشد .

کودک نیاز دارد با محیط افراد خود رابطه برقرار کند .این محیط شامل انسان ها ِاسباب بازی ها و اشیاء  و محیط های مختلف است .پس باید به بازی کودکان تنها از جنبه سرگرمی نگاه نکنیم بلکه تاثیر بازی را در رشد کودکان مورد توجه قرار دهیم .

در این قسمت به مهم ترین اثرات  بازی در کودکان اشاره خواهیم کرد

دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان

1-بازی کردن در رشد عاطفی کودکان موثر است

2-باعث تقویت رفتار هوشمندانه در کودک  و در نتیجه رشد ذهنی کودک می شود 

3- بازی کردن و ارتباط با اقوام و دوستان باعث رشد اجتماعی کودک می شود

والدین با تمام تلاش خود را کنند تا کودکان بتوانند در محیط های مختلف بازی کنند و باید شرایط لازم را برای این مهم در فراهم کنید

انواع مختلف بازی در کودکان

دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان

1-گاهی کودک بدون اینکه برنامه ریزی داشته باشد شروع با بازی می کند مثلا ممکن است در یک سفر که رفته اید کودک شروع به جمع کردن صدف های کنار دریا کند و آن ها را در جایی جمع آوری کند با این بازی او  در حال تمرین یا بالابردن توانایی مالکیت خود نسبت یه اشیا است

2-گاهی کودکان بازی های دیگری را انتخاب می کنند که در آن نقش پذیری را تجربه می کنند مثلا نقش پدر و مادر خود را بازی می کنند یا اینکه نقش راننده یا معلم  را بازی می کنند و با این بازی ها شروع به تمرین و یادگیری نقش پذیری می کنند .

دنیای بازی کودکان
دنیای بازی کودکان

3-بازی های تخیلی و هیجانی : در این بازی ها کودکان با الهام گرفتن از آن چه در برنامه های تلویزیونی و گاها در واقعیت می بینند شروع با انجام بازی های هیجان انگیز می کنند و در این بازی ها ضمن تقلید کاراکترها گاهی رفتارهای جدید از خود خلق می کنند و با این بازی ها قدرت تخیل کودکان افزایش پیدا می کند و آنچه که والدین باید بدانند

والدین باید نهایت دقت را در رابطه با بازی کودکان داشته باشندوهرگز سعی نکنند بی تفاوت از این موضوع رد شوند چرا که با این کار بسیاری از توانایی های کودک خود را سرکوب می کنند .باید حواستان باشد که کودکان بیشتر تجربه های زندگی را از بازی کردن یاد خواهند گرفت .و باید برای رشد و شکوفایی فرزندان خود زمینه را برای آن ها فراهم کنند . 

 

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *