جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️رابطه بین مشارکت پذیری اعضای خانواده و موفقیت خانواده
مشارکت پذیری اعضای خانواده

❤️رابطه بین مشارکت پذیری اعضای خانواده و موفقیت خانواده

خانواده به عنوان  یک نهاد اجتماعی، هسته نخستین پیوند اجتماعی انسان را شکل می دهد  و با تأمین مجموعه نیازهای انسانی، عهده دار نقش‏‏ ها و کارکردهای ویژه‏ است. مشارکت پذیری اعضای خانواده به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر عصرکنونی ، همه ابعاد انسانی را در سطوح مختلف فکری، عاطفی و رفتاری تحت پوشش قرار داده و در به ثمر رساندن اهداف خانواده بسیار اهمیت دارد. نظام مند بودن کنش اجتماعی موجب می‏شود تا با بهره گیری از نظریه پارسونز، شرایط و موانع فرهنگی مشارکت پذیری اعضای خانواده بررسی شود.

پادکست رابطه بین مشارکت پذیری اعضای خانواده و موفقیت خانواده را ، بشنوید : 

نقش خانواده در شکل گیری روحیات انسان 

خانواده به عنوان بنیادی ترین نهاد اجتماعی ، عمیق ترین تأثیرات روحی و روانی را در افراد خانواده ایجاد کرده و می تواند خود منشأ تحولاتی عظیم در جامعه باشد، جامعه نیز می ‏تواند تغییرات اجتماعی را به درون خانواده سوق دهد و تاثیر گذار باشد . به طور مثال جوامعی که روح استبداد در فرهنگ آن جاری است، این چهره استبدادی در درون خانه نیز نمایان می‏شود و بالعکس، افرادی که تعاملات خانوادگی آنها با استبداد و انزوا همراه است، روابط اجتماعی خود با دیگران را بر اساس چنین الگویی ترسیم می‏کنندو جامعه را شکل میدهند.

 مشارکت پذیری چیست ؟

کلمه مشارکت در لغت به معنی شرکت کردن است و در جامعه شناسی مشارکت به معنی حالت یا وضعی می‏باشد که فرد به گروهی خاص تعلق داشته و سهمی در آن دارد. اما گاهی به معنی شرکت فعالانه در گروه جهت به ثمر رساندن یک فعالیت اجتماعی نیز به کار می رود.

مشارکت به معنای نخست جامعه شناختی لازمه معنای دوم آن است، زیرا شرکت فعالانه در اعمال اجتماعی زمانی پدید می ‏آید که فرد به گروهی خاص تعلق داشته و سهمی از آن برای خود قائل باشد. مقصود ما از واژه «مشارکت» دومین معناست که مفهوم نخست را نیز دربردارد.

فوائد مشارکت اعضای خانواده

۱- مشارکت سبب کاهش بار سنگین مسئولیت ‏‏ها از دوش یک فرد شده، فشارهای روانی ناشی از فردگرایی را به امنیت روانی و عاطفی حاصل از مشارکت پذیری تبدیل می‏کند.

۲- مشارکت به درک متقابل و همدلی بیشتر اعضای خانواده کمک می ‏کند.  فقدان هر نوع مشارکت پویا، نشان از عدم اعتماد اعضای خانواده به یکدیگر دارد. خانواده‏ای که نمی ‏توانند اعضایشان را به مشارکت فراخواند، از استعدادهای آنان خبر نداشته یا اعتمادی به آنها ندارند، در نتیجه اعضای آن نمی‏ توانند همدیگر را تکمیل کنند. چنین خانواده‏ایی از ناتوانی و انزوای اعضای خود رنج میبرند

۳- مشارکت پذیری، کارآمدی خانواده را در دستیابی به اهداف افزایش می‏دهد و باعث رشد افراد و شکوفا شدن استعداد های آنها می شود. هر قدر قلمرو فعالیت فکری، عاطفی و رفتاری اعضای خانواده انفرادی تر باشد، به همان میزان پیامدهای آن در مقایسه با حالت مشارکت پذیری، محدودتر و ناقص تر خواهد بود.

فوائد مشارکت اعضای خانواده

۴- مشارکت پذیری اعضای خانواده، با توجه به شرایط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی عصر ما، یک ضرورت اجتماعی به حساب می آید. در گذشته، اعضای خانواده به صورت طبیعی و در شبکه ه‏ای گسترده، روابط خود را شکل می ‏دادند.

شدت روابط در عرصه ‏‏های مختلف اقتصادی، تربیتی، آموزشی، دینی و … مشارکت پذیری را به صورت طبیعی ایجاب می ‏کرد؛ اما در عصر کنونی که پیچیدگی جامعه، تقسیم کار شدید در بیرون از خانه و افزایش روابط غیر رسمی، ارتباط فیزیکی و معنوی مستمر اعضای خانواده را کاهش داده، ایجاد مشارکت در زمینه‏‏ های مساعد و مناسب برای  خانواده یک اضطرار و ضرورت اجتماعی است.

موانع فرهنگی مشارکت پذیری چیست ؟

 ابهام نقش ها 

هر کسی به تناسب پایگاه و جایگاهش در نظام خانواده از حقوق و وظایفی برخوردار است. اعضای خانواده به ویژه زوج‏‏ها باید نسبت به نقش ها و وظایف مورد انتظار، کاملاً جامعه پذیر و اجتماعی شده باشند. اگر آنها آگاهی لازم و وقوف از نقش ها نداشته باشند، در مقام عمل پاسخگو نبوده و در نتیجه مشارکت شکل نمی ‏گیرد.

منشأ ایجاد نقش ‏‏ها و عواملی که تعیین کننده انتظارات دیگران است، از اهمیت برخوردار می ‏باشد. هر گاه زوج‏‏ها از محیط های فرهنگی مختلف و نامتناسب گرد هم آیند به احتمال زیاد، نقش های زناشویی آن ها برای هم مبهم خواهد بود.

اینجاست که تناسب فرهنگی زوجها در ازدواج اجتناب ناپذیر است. نکته قابل توجه این است که امروزه یادگیری نقش ها از مجاری مختلفی نظیر خانواده، رادیو و تلویزیون، همسایگان، مطبوعات، دوستان و … شکل می ‏گیرد. کسانی که در تعلیم و تربیت افراد مسئولیتی دارند، اعم از والدین و مدیران جامعه، باید توجه کنند که نقش ها به تناسب آرمان ها و در راستای آن باشد و این نیازمند تدبیر و برنامه ‏ریزی است.

بدبینی و بی اعتمادی

عدم اعتماد کافی و گاهی بی اعتمادی و بدبینی، میزان مشارکت اعضای خانواده را به شدت کاهش می‏ دهد. افشاء اسرار خانوادگی به بیرون از محیط خانواده از حسن اعتماد کاسته و آنگاه در فضای بی ‏اعتمادی هیچگاه بذر مشارکت سبز نمی ‏شود.

عناصر روانی بسیاری وجود دارد که مانع از مشارکت پذیری بوده و از این جهت مشابه بی ‏اعتمادی است؛ از قبیل اظهار کراهت و بیزاری اعضای خانواده از یکدیگر،‌ بخل و حسادت و سایر حالتهای روانی مرضی.

نگاه جنسی محض به نقش‏‏های زناشویی

یکی از موانع فرهنگی مشارکت پذیری اعضای خانواده تلقی جنسی محض از نقش ها و اشتغالات مربوط به خانواده است. بطور کلی می‏توان مناسبات مربوط به نقش های زناشویی را از نقطه نظر جامعه شناختی بصورت طیفی در نظر گرفت که از یک سوی، روابط به صورت «نقش‏‏های مشترک زناشویی» باشد؛ یعنی همه فعالیتهای مربوطه بصورت مشترک انجام گیرد و هیچ نوع تفکیکی در نقشها جز بر اساس علائق یا منافع صورت نگیرد، اما سوی دیگر این طیف، مناسباتی باشد که روابط آن بصورت «نقش‏ ‏های تفکیکی زناشویی» انجام گیرد.

در بین دو سر این طیف ممکن است درجات مختلفی از مناسبات اشتراکی یا تفکیکی وجود داشته باشد. جز در برخی از موارد نظیر شیردادن به فرزند، معمولاً ذات یک رفتار خود به خود به عنوان «کار مرد» یا «کار زن» تلقی نمی ‏شود، لذا به طور طبیعی تقسیم و اعتبار مطرح نمی ‏شود؛ یعنی برخی کارها بر حسب اعتبارات فرهنگی، عقلانی، دینی و دیگر الزامات طبیعی و غیر طبیعی به زن سپرده می ‏شود و برخی دیگر به مرد. اگر تقسیم کار بر اساس ظرفیت، توان و استعداد طبیعی افراد نباشد، دوام نمی ‏یابد.

نتیجه گیری 

 مشارکت بین اعضای خانواده یکی از راه کارهای مهم خانواده در رسیدن به هدفش است . هر خانواده ای که ، رابطه بین مشارکت پذیری اعضای خانواده را درک کند موفق خواهد بود .

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید . موفق و پیروز باشید 

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *