جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ رایج ترین اشتباهات تربیتی والدین
رایج ترین اشتباهات تربیتی والدین

❤️ رایج ترین اشتباهات تربیتی والدین

همه ما در اطراف خود با افرادی ارتباط داریم که در رفتار های آن‌ ها نواقصی وجود دارد البته ما نیز برخی از این نواقص را دارا هستیم، زیرا انسان موجودی کامل نیست اما برخی از ویژگی‌ها در افراد مانند عدم توانایی کنترل خشم، ناسزا گویی، عدم توانایی احترام به دیگران، حسادت های زیاد، خسیس بودن و … برخی از صفاتی است که برای ما در برخورد با این افراد آزاردهنده است.

پادکست ❤️ رایج ترین اشتباهات تربیتی والدین ؛ بشنوید :

 

 

واقعیت این است که بسیاری از ویژگی‌های رفتارهای نادرستی که در افراد وجود دارد، مربوط به اشتباهات تربیتی والدین در دوران کودکی آن‌ها برمی گردد. بسیاری از والدین متأسفانه بسیاری از والدین در تربیت فرزند خود دچار اشتباهاتی می‌شوند که آسیب‌های رفتاری و اخلاقی را به آن‌ها وارد می‌کند. در ادامه برخی از رایج‌ترین اشتباهات تربیتی والدین و یا را بیان می‌کنیم.

عدم اصرار بر روی محدودیت

در هر خانواده محدودیت ‌هایی است که کودکان باید به آن پای‌ بند باشند در صورتی‌که بر رعایت محدودیت‌ ها اصرار نکنید، کودکان لوس و ناز پرورده تربیت می شوند.

این افراد در بزرگسالی نیز خواسته‌های فراوانی دارند و خودخواهی در آن‌ها به‌شدت افزایش پیدا می‌کند به‌طوری‌که در ارتباط با دیگران مسائل شغلی و مسائل همسرداری دچار مشکلاتی خواهند شد. باید کودکان یاد بگیرند که به قوانین احترام بگذارند و محدودیت ‌ها را رعایت کنند.

منفی نگری

از اشتباهات رایج والدین این است که نسبت به  توانایی ‌های فرزندان خود منفی نگر هستند و با برچسب زدن به اینکه تو توانایی انجام برخی از کارها را نداری و یا با قضاوت کردن های نادرست فرزندشان در مقابل دیگران، باعث تخریب شخصیت و کاهش اعتماد به ‌نفس وی می شوند. در حالی‌که والدین می‌توانند با استفاده از کلمات مثبت تاثیر معجزه آسایی بر روی رفتار و بروز توان‌ مندی‌ های فرزندشان داشته باشند.

دوگانگی در رفتار پدر و مادر

مسئله مهم در تربیت کودکان این است که پدر و مادر باید با هم هماهنگ باشند زمانی که فرزند اشتباهی را مرتکب می شود پدر و مادر باید به صورت هماهنگ او را از این رفتار منع کند. درصورتی‌که یکی از والدین از رفتار بد وی حمایت کنند، کودک یاد می‌گیرد که در موقع تهدید و تنبیه و در زمان ارتکاب اشتباه، برای فرار کردن به سراغ حامی خود برود و جرات بیشتری برای اشتباهات خود پیدا می‌کنند. بنابراین دیگر حرف‌های والدین برای او اهمیتی نخواهند داشت.

 

رایج ترین اشتباهات تربیتی والدین

تهدید کردن

یکی از روش‌های والدین برای جلوگیری از اشتباهات کودکان این است که او را تهدید می کنند. تهدید کردن مداوم می‌تواند باعث ایجاد استرس در وجود کودک می شود. از طرف دیگر اگر شما فقط کودکتان را تهدید کنید اما عواقب کارش را نشان ندهید، دیگر کودک به حرف‌های شما توجهی نمی‌کند و برعکس اشتباهاتش را مجدداً تکرار می‌کند. زیرا می‌داند که شما فقط تهدید می‌کنید و هیچ ‌وقت تهدید خود را عملی نخواهید کرد.

تنبیه بدنی

مطمئناً همه ما می‌دانیم که تنبیه بدنی تاثیر بسیار بدی بر روح و روان فرزندان می‌گذارد و احترام و صمیمیت بین ما و فرزندتان را کاهش می دهد. اما متأسفانه هر والدی به‌صورت خواسته یا ناخواسته ممکن است حداقل یک ‌بار کودک خود را کتک زده باشد. علاوه بر این تکرار مداوم تنبیه بدنی باعث می‌شود تا کودک در برابر درد مقاوم شده و به رفتارهای بد خود ادامه دهد و دیگر تنبیه بدنی بر او در تغییر رفتار او تأثیری نخواهد داشت.

آموزش ندادن صبوری

متأسفانه امروزه بسیاری از والدین توجه بیش از حدی به فرزندان خود دارند، به طوری که خواسته‌های کودکان را در اولویت کارهای خود قرار می دهد. به ‌این‌ترتیب ظلم بزرگی در حق کودکان خود می‌کنند. در حالی‌ که به ‌راحتی می‌توان کودک را برای خرید اسباب‌بازی مورد نظر منتظر بگذارند و صبر کردن را به او بیاموزند. با انتظار در صف‌های طولانی به کودک می توانیم صبر و تحمل کودک را افزایش داد. یاد گرفتن صبر و تحمل در آینده کمک بسیار زیادی به او خواهد کرد.

مقایسه کردن

یکی از اشتباهات رایج در تربیت کودکان مقایسه کردن کودک با افراد دیگر است. متأسفانه والدین فراموش می‌کنند که هر فردی ویژگی‌های خاص خودش را دارد و هر شخص استعداد و ویژگی‌های رفتاری خاصی دارد. مقایسه کردن کودک با دیگر افراد، باعث می‌شود تا کودک در خود حس کم ارزشی داشته باشد و دچار سرخوردگی شود. پس به دنبال این باشید تا استعدادهای فرزند خود را پیدا کنید و به او در شکوفا کردن آن‌ها کمک نمایید.

گوش نکردن به صحبت های کودک

متأسفانه بسیاری از والدین زمان کمی را صرف شنیدن صحبت‌های کودکان خود می‌کنند. در حالی‌که گوش نکردن و بی ‌توجهی به کودکان باعث می شود فرزندانی بی ‌توجه به مسائل پیشرو بار بیاورید. مهارت خوب گوش کردن باعث تقویت صمیمیت، خلاقیت و مهارت شنیداری در کودکان می‌شود و ارتباط صمیمی بین والدین و فرزندان را افزایش می‌دهد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *