جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / روابط اجتماعی / ❤️ تاثیرات منفی و مثبت شبکه های اجتماعی بر روابط همسران
❤️ تاثیرات منفی و مثبت شبکه های اجتماعی بر روابط همسران

❤️ تاثیرات منفی و مثبت شبکه های اجتماعی بر روابط همسران

استفاده روز افزون از شبکه های اجتماعی بدون شک، تاثیرات مختلفی بر زندگی بشر داشته است، در این میان یکی از مسائل مهم اثرات مثبت و منفی این شبکه ها بر روابط بین همسران می باشد.

با توجه به اهمیت خانواده و نقش آن در تربیت نسل آینده، در این مطلب، قصد داریم به این موضع بپردازیم.

خانواده سلول سازنده زندگی انسان

❤️ تاثیرات منفی و مثبت شبکه های اجتماعی بر روابط همسران

خانواده پایه بنیادین اجتماع و سلول سازنده زندگی انسان است و  کانون اصلی حفظ سنت ها، هنجارها و ارزش های اجتماعی است. خانواده که با ازدواج دو فرد شروع می شود، حریمی امن برای زندگی انسان را ایجاد می نماید. در بستر خانواده شخصیت همسران حتی تغییر می کند و شخصیت فرزندان که نسل فردای جامعه هستند، شکل می گیرد.

روابط همسران تاثیر بسیار مهمی بر حفظ خانواده و تربیت نسل آینده دارد. هر عاملی که باعث اثرات منفی بر این روابط شود باید خانه و خانواده را زا آن دور نگه داشت. شبکه های اجتماعی یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر روابط همسران است.

همه ما در اطراف خود نمونه هایی از اثرات منفی و یا مثبت این شبکه ها را بر روابط افراد مختلف از جمله همسران و اعضای خانواده شاهد هستیم. دسترسی آسان به شبکه های اجتماعی و عادت به استفاده از این فضاها، تاثیراتی را بر روابط افراد مختلف، مخصوصا روابط همسران می گذارد. در ادامه اثرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی بر روابط بین زوجین بیان می گردد.

شبکه های اجتماعی- موقعیتی برای دریافت آموزش های مفید

ورود به شبکه های اجتماعی با اهداف مختلفی انجام می شود. اگرچه به نظر می رسد، به دلیل عدم فرهنگ سازی و عدم سواد رسانه ای در افراد مختلف جامعه، در حال حاضر ضررهای شبکه های اجتماعی بیشتر از فواید آن است. اما افراد آگاه می توانند از اثرات مثبت آن نیز بهره مند شوند.

 فعالیت صحیح در شبکه های اجتماعی می توان باعث نزدیک شدن همسران به یکدیگر، برقراری ارتباط صوتی و تصویری با اقتصادی ترین روش، گردد. بعلاوه همسران با دسترسی به مطالب مفید، می توانند برای شناخت تفاوت های زن و مرد و بهبود روابط بین خود نیز به صورت رایگان استفاده نمایند.

در دسترس بودن سایت ها و کانال های مشاوره خانواده از دیگر مزایای شبکه های اجتماعی است که می تواند به حل مشکلات بین همسران و خانواده کمک نماید. 

 

شبکه های اجتماعی طلاق عاطفی همسران را به دنبال دارد.

فعالیت نادرست وخارج از چارچوپ های اخلاقی و تعهدات خانوادگی، می تواند مشکلاتی را برای روابط همسران به وجود آورد.  متاسفانه فعالیت های نابجا در شبکه های اجتماعی از سوی هر کدام از زوجین می تواند باعث افزایش ناسازگاری، افزایش بی اعتمادی و دروغگویی بین اعضای خانواده و کاهش ارتباط های کلامی و چهره به چهره در خانواده شود.

طبق آمارهای که هر روز می شنویم، بسیاری از طلاق هایی که در دادگاه های خانوادگی ثب می شود، به علت استفاده نابجا شبکه های اجتماعی است. زمانی که هر کدام از همسران سرگرم استفاده زا شبکه های مجازی به مدت طولانی و کنترل نشده هستند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده  و آرامش که لازمه اصلی حفظ خانواده است، را از بین می برند.

متاسفانه فعالیت در شبکه های اجتماعی باعث شده تا برخی از متاهل ها، همانند مجردها رفتار کنند، و در نتیجه دیگر احساس مسئولیت در قبال خانواده نمی‌کنند و باعث ایجاد فاصله گرفتن اخلاق در جامعه می‌شود که منجر به شکل‌گیری دوستی های نابه‌جا و غیراخلاقی می گردد. در نهایت سرگرم شدن در این شبکه ها منجر به طلاق عاطفی بین همسران می شود.

 

❤️ تاثیرات منفی و مثبت شبکه های اجتماعی بر روابط همسران

 

در پایان سخن…

قبل از استفاده و ورود به شبکه های اجتماعی همسران باید، سواد و فرهنگ استفاده صحیح از این محیط ها را آموزش ببینند. زیرا از هم پاشیدگی بینان خانواده، نه تنها اثرات نامطلوبی بر همسران و فرزندان می گذارد، بلکه اثرات نامطلوب آن دامن گیر جامعه نیز می شود.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *