پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / اثربخشی زوج درمانی در استحکام بنیان خانواده ❤️
زوج درمانی و اثرات آن
زوج درمانی و اثرات آن

اثربخشی زوج درمانی در استحکام بنیان خانواده ❤️

زوج درمانی یک پدیده مهم و کاربری در خانواده است. همه ما می ‌دانیم که ایجاد یک رابطه عاطفی سالم و حفظ و نگهداری آن کار آسانی نیست.درست مانند اتومبیل، روابط ما نیاز دارند تا مرتب به آن رسیدگی شود. اگر در اتومبیل ما مشکلی پیش بیاید ابتدا خودمان سعی می کنیم مشکل را برطرف  و رفع کنیم و در صورتی که از انجام آن ناتوان باشیم به تعمیرکار مراجعه می ‌کنیم. در مورد روابط ما نیز همین موضوع برقرار است . برخی از مشکلات توسط خودمان رفع می‌ شود ولی برای برخی دیگر نیاز به زوج درمانی داریم.

پادکست اثربخشی زوج درمانی در استحکام بنیان خانواده را بشنوید :

زوج درمانی

در زوج درمانی، مشاورتلاش می کند تا اختلافات بین زوجین را حل کند و بینشی ایجاد کند تا در نهایت طرفین از رابطه خود رضایت داشته باشند. هدف از زوج درمانی بهبود روابط زوجین است. گاهی موارد در نتیجه زوج درمانی، زوجین تصمیم می گیرند که کنار هم بمانند یا به این نتیجه می رسند که بهتر است از یکدیگر جدا شوند. 

اهداف زوج درمانی 

هدف اصلی هر مشاوره زوج درمانی، افزایش درک طرفین از خود، شریک زندگی و الگوهای مخربی است که منجر به ضربه زدن به رابطه شده است و سعی بر این است که این الگوها به الگوهای صحیحی مبدل شوند . بعد از بررسی و آنالیز این موارد، به هر دو طرف آموزش داده می ‌شود که چگونه احساسات، افکار و اعمال خود را تغییر دهند  و به استحکام خانواده کمک کنند .

بیشتر افرادی که وارد روند زوج درمانی می شوند نمی دانند که زوج درمانی چیست و اعتقاد دارند که شریک عاطفی  و همسر آنهاست که باید خود را تغییر دهد و آنها هیچ مشکلی ندارند.  زوجین سال های متعددی ، مشکلات اصلی خود در ازدواج را انکار کرده اند.

در روند زوج درمانی، زوجین باید این را بدانند که هر دو نیاز دارند تا “خودشان ” را تغییر دهند و به عنوان یک تیم کنار هم باقی بمانند. وقتی می گوییم زوج درمانی چیست، منظورمان بهبود روابط است و ضروری است  که هر دو طرف برای این کار تلاش کنند. بنابراین، اعتقاد شما به تغییرکردن مهم تر از آن چیزی است که انجام می دهید.

زوج درمانی و فواید آن

در مراکز مشاوره زوج درمانی چه روندی پیش گرفته می شود؟ 

مراکز مشاوره زوج درمانی، مراکزی هستند که در زمینه آموزش و مشاوره زوج درمانی دارای تخصص و تجربه هستند. در جلسات ابتدایی، درمانگر به شما توضیح می‌دهد که زوج درمانی چیست و هدف از زوج درمانی رسیدن به چه مهارت هایی می باشد. در واقع شما باید بدانید قرار است در روند زوج درمانی خودتان را تغییر دهید، نه شریک زندگی خود را.

در جلسات اول مشاوره در مراکز مشاوره زوج درمانی، ابتدا سوالاتی در مورد تاریخچه روابط پرسیده خواهد شد. شرایط فرهنگی خانواده ها و ارزش های مشترک بین زوجین مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت لزوم امکان دارد جلسات اول به مداخله درمانگر در بحران به وجود آمده بپردازد و شرایط را برای مراحل بعدی درمان آماده کند.

در جلسات آتی که در مراکز مشاوره زوج درمانی انجام می شود، درمانگر به شناسایی مشکلات موجود بین زوجین می پردازد تا بتواند موضوعات اصلی را تعیین کند و با توجه به محدودیت های موجود زمانی و مالی، اهداف درمانی را مشخص کند و برنامه ریزی مناسبی برای این کار داشته باشد. به مرور زمان، درمانگر به زوجین کمک می کند تا به این درک برسند که راه حلی برای رفع مشکلات آنها وجود دارد و زوجین باید هر دو در این راه تلاش کنند.

هزینه مشاوره زوج درمانی چه قدر است و میزان آن به چه چیزی بستگی دارد؟

متاسفانه درحالی که بسیاری از زوجین می دانند زوج درمانی چیست و چه نقشی در بهبود روابط آنها دارد، انجام این کار را به تاخیر می اندازند و زمانی به مراکز مشاوره زوج درمانی مراجعه می کنند که رابطه آنها تا حد زیادی تخریب شده است، پیوند عاطفی بین آنها ضعیف شده است و الگوهای ارتباطی بسیار ناکارآمد و پیچیده ای در رابطه وجود دارند.

یکی از دلایل عدم مراجعه به موقع زوجین به مراکز مشاوره زوج درمانی، تصور آن ها از بالابودن هزینه مشاوره زوج درمانی است. تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه زوجین به مراکز مشاوره، زن و شوهر به طور متوسط حدود شش سال با یکدیگر نزاع داشته اند و یا از رابطه خود ناراضی بوده اند. این نکته به این معنی است که پس از مراجعه، زمان درمان بیشتری برای رفع تعارضات باید طی شود و در نتیجه هزینه مشاوره زوج درمانی نیز بیشتر خواهد بود.

سخن پایانی 

زوج درمانی یک پدیده مهم و کاربری در خانواده است و اثر بخشی زوج درمانی در استحکام بنیان خانواده  باعث استحکام روابط میشود . ممنون ازاین که تا انتهای مقاله همراه  ما بودید. موفق باشید.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *