جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / تاثیر طلاق بر فرزند دختر
تاثیر طلاق بر فرزند دختر
تاثیر طلاق بر فرزند دختر

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

 

طلاق مسئله‌ای است که اگرچه می تواند به مشاجرات بین زن و شوهر پایان دهد اما به‌عنوان یک پدیده آسیب‌زننده می‌تواند، روح و روان کودکان را تحت تاثیر قرار بدهد. افسردگی، اضطراب و استرس، خشم و روحیه پرخاشگری، احساس حقارت، گرفتار شدن در دام افراد ناباب و… برخی از مهم‌ترین تأثیرات طلاق بر کودکان تأثیر طلاق بر فرزندان براساس سن و جنسیت آن‌ها متفاوت است اما دختران مسئله طلاق را با روشی متفاوت از پسران پشت سر می‌گذارند.

پادکست ❤️تاثیر طلاق بر فرزند دختر ؛ بشنوید :

بلوغ زود رس

تحقیقات نشان می‌دهد که دختران نوجوان که در خانواده‌ای که پدر یا مادرشان طلاق گرفته اند بلوغ جسمی زودرس را تجربه می‌کنند. بنابراین والدین باید به مسئله بلوغ و دوران قاعدگی دخترانشان پس از طلاق اهمیت بیشتری بدهند .

افت تحصیلی

یکی از زمینه‌هایی که کودکان تحت تاثیر طلاق قرار می گیرند افت کیفیت عملکرد تحصیلی آن‌ها است. کودکان دختر و پسر پس از گرفتن طلاق والدین، انگیزه زیادی برای موفقیت در امور تحصیلی ندارند البته خوشبختانه دختران راحت‌تر از پسران با مسئله طلاق کنار می آیند و تحقیقات نشان می‌دهد دختران پس از یک  سال پس از طلاق والدین افسردگی ، خشم و مشکلات روحی را نشان می دهند اما پس از این مدت شدت این نشانه‌ها کاهش پیدا می‌کند.  درصورتی‌که در فرزندان پسر هرچه زمان می‌گذرد ناهنجاری‌های رفتاری بیشتری مشاهده می شود.

تاثیر طلاق بر فرزندان دختر

ناسازگاری و لجبازی طلاق باعث دور شدن اعضای خانواده از هم می شود و حس دل‌تنگی را برای کودکان بویژه دختران فراهم می آورد. دختربچه ای که برای دیدار پدر و مادر خود لحظه ‌شماری می‌کند در صورت عدم ملاقات سعی می کند تا با لجبازی و ناسازگاری و قهر کردن نظر دیگران را جلب کند و تمایل دارد تا بتواند بار دیگر اعضای خانواده را کنار هم ببیند.

اضطراب و استرس

از مهم‌ترین تأثیرات روانی طلاق بر کودکان فرزندان دختر بروز استرس و اضطراب است و که بی دیگر زوایای زندگی وی را نیز بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. استرس شدید در دختران می‌تواند باعث کاهش کیفیت یادگیری آن‌ها می‌شود.

تاثیرات طلاق بر فرزند دختر

افسردگی

دخترانی که والدین آن‌ها طلاق گرفتند احساس کمبود نسبت به می کنند و ترجیح می دهند تا از دوستان و اجتماع دور باشند و گوشه‌گیری را انتخاب کنند. چون آن‌ها می‌دانند که به ‌احتمال زیاد دیگر اعضای خانواده در کنار هم قرار نخواهند گرفت. در صورت بروز خاطرات گذشته افسردگی فرزندان دختر شدیدتر خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *