پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / خانواده / ❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها
❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها
❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها

❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها

در عصر جدید و با بیشتر شدن دغدغه های افراد شاید خانواده ها به معنای واقعی و مانند گذشته نباشند چرا که با پیشرفت علم و تکنولوژی و تاثیر آن بر زندگی بشر شاهد این اتفاق هستیم که برخی از از زوجین با اینکه در زیر یک سقف زندگی می کنند اما آن گونه که باید با به عنوان شریک زندگی با هم رفتار کنند نیست .

در این مقاله آموزشی قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چه عواملی در طلاق عاطفی زوجین نقش دارد و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آن چیست و در نهایت به این بپردازیم که چه عواملی به رفع این مشکل کمک خواهد کرد .

طلاق عاطفی یعنی چه ؟

❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها
❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها

در یک خانواده کم رنگ شدن ارتباط در بین زوجین طلاق عاطفی تعریف می شود .این ارتباط شامل کاهش روابط عاطفی ُ گفتاری ُ  روحی و جنسی  می شود به طوریکه آن ها فقط به وجود هم عادت کرده اند .شاید به نظر ساده بیاید اما باید به طلاق عاطفی توجه زیادی داشت چراکه این نوع طلاق باعث می شود که زوجین خواسته های هم را نبینند و مسائل و مشکلات آن ها برای یکدیگر بی اهمیت شود و نتیجه این می شود که هر دو طرف آسیب های زیادی خواهند دید .

علت بروز طلاق عاطفی چیست ؟

❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها
❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها

وقتی زوجین رسالت واقعی خود را ندانند و هرکدام به گونه ای از زیر بار مسئولیتی که دارند شانه خالی کنند یه ندرت شاید اختلافات جزئی پیش بیاید و آن ها شروع به بیان این مشکلات می کنند .و زمانیکه افراد به درستی نیازها و درخواست های هم را نبینند نتیجه آن این میشود که این مشکلات بزرگ تر و بزرگتر می شود و زمانیکه زوجین حس کنند راهی برای رفع این مشکلات وجود ندارد یا با بی تفاوتی نسبت به تمام خواسته های هم به زندگی خود ادامه می دهند و حتی به گاهی شروع می کنند به ارتباط برقرار کردن با فردی به جز همسر خود و سعی می کنند نیازی های عاطفی خود را در جایی دیگر برطرف کنند .و در برخی از این زوجین شاهد دعواهای مکرر هستیم که متاسفانه گاهی نتیجه آن خشونت های شدیدی است .وبزرگترین پیامدی که طلاق های عاطفی ایجاد می کند عدم اعتماد زوجین یه یکدیگر است .

گاهی در برخی زوج ها هم شاهد طلاق عاطفی از ابتدای زندگی هستیم و این بیشتر در افرادی مشاهده می شود که در پروسه ازدواج آن ها تنها خودشان حق انتخابی ندارند و تحت فشار خانواده ها به اجبار باهم ازدواج می کنند و در طول زندگی گاهی این زوجین به هیچ عنوان نمی توانند باهم رابطه ای متعادل را برقرار کنند .

چرا زوجین طلاق عاطفی را به طلاق قانونی ترجیح می دهند ؟

❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها
❤️ علل بروز طلاق عاطفی در خانواده ها

زوجینی  که با وجود مشکلات شدید  در کنار هم زندگی می کنند و به عبارتی از هم طلاق عاطفی گرفته اند شاید بارها درباره طلاق فکر کرده باشند و یا این موضوع را به هم گفته باشند اما دلایل زیادی وجود دارد که این کار  را  انجام ندهند از جمله این موارد می توانیم به موارد فرهنگی ِاجتماعی و مالی و خانوادگی اشاره کرد .

برخی خانواده ها موضوع طلاق را آنقدر بد می دانند  که با وجود اینکه مشکلات شدید دختران و پسران متاهل را می بینند اما متاسفانه آن هارا مجبور به سازش می کنند البته در برخی موارد گاهی با مراجعه به مشاوره خانواده مشکلات آن ها تا مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند اما در مواردی متاسفانه این شرایط متشنج ادامه خواهد داشت .

دلیل بعدی می تواند مشکلات مالی باشد گاها مهریه بالای خانم ها باعث می شود مردان به زندگی با طلاق عاطفی ادامه دهند .

وجود فرزندان هم دلیل برای ادامه زندگی مشترک با شرایط طلاق عاطفی است .

در خانم ها گاهی نداشتن شغل و پشتوانه مالی دلیل مهمی برای ادامه زندگی است و گاهی شاهد این هستیم که عده ای از خانم ها دلیل ادامه زندگی مشترک خود را به این ضورت نداشتن حمایت مالی بعد از جداشدن بیان می کنند .

راهکارهایی برای پیشگیری از طلاق عاطفی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .

برای  پیشگیری و جلوگیری از طلاق های عاطفی  راهکارهای زیادی پیشنهاد داده شده است و این موضوع مورد بررسی های فراوانی قرار گرفته است و باید به این نکته توجه زیادی داشته باشیم  که پیشگیری مشکلات میسر نمی شود مگر اینکه زوجین رفتارهای لازم را ابتدا به صورت فردی انجام دهند یعنی در زندگی مشترک هرگز نباید محوریت زندگی را بر اصل تغییر شریک زندگی قرار داد چراکه تغییرها همیشه باید از خود فرد شروع شود .

یعنی به جای تغییر شریک زندگی سعی کنیم عیب های خود را برطرف کنیم .نکته بعدی که باید به آن اشاره کرد این است که سعی کنید هرگز شریک زندگی خود را مقصر ندانید .چراکه همین عامل مهمی  در بروز طلاق های عاطفی است .و در پایان توصیه ما به شما این است که در مواقعی که مشکلی در زندگی پیش آمد به جای مشورت با خانواده ها که اکثرا نگاهی یکطرفه خواهند داشت به مشاور و متخصص مراجعه کنید تا بهترین راهکارها را به شما ارائه دهد .

 

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *