پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / کودک / ❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود
❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود
❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود

❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود

سلام دوستان عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه، در این مقاله به یکی از رفتارهای بارز در کودکان می پردازیم.

رفتاری به نام حسادت که این رفتار به تدریج در زندگی کودک اختلالات زیادی ایجاد خواهد کرد و در نتیجه باعث بروز مشکلات در روابط کودکان خواهد شد .

حسادت ممکن است ریشه های مختلفی داشته باشد که در ادامه به عوامل به وجود آمدن حسادت در کودکان می شود .

پس ابتدا لازم است تعریفی از حسادت را بیان کنیم .

❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود
❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود

حسادت حسی است عاطفی که در درجه های مختلف در کودکان بروز می کند .

این احساس بستگی به عوامل گوناگونی همچون سن کودک، هوش، رشد ذهنی، وجود خواهر و برادر و به ویژه رفتار والدین دارد .

شاید برخی فکر کنند که حسادت از سنین بالاتر در کودک شروع می شود اما جالب است بدانید که برخی از روانشناسان بیان کرده اند که این احساس از سن 15 تا 16 ماهگی در فرد آغاز می شود .

دلایل حسادت در کودکان چیست ؟

به جرات می توان گفت که وجود فرزند بعدی در خانواده و تولد او و توجه بیشتر والدین به نوزاد تازه متولد شده می تواند یکی از بزرگتری علل بروز حسادت در کودک باشد که تا اندازه ی والدین می توانند این بحران را تحت کنترل خود گرفته و از بروز این احساس در کودک دلبند خود جلوگیری کنند .

باید دقت داشته باشید که رفتار کودک در این شرایط کاملا پیش بینی نشده است .گاهی نتیجه ی این حسادت توجه بیش از حد کودک به نوزاد است به طوریکه به طرز اغراق آمیزی به او محبت  و دائما به او توجه می کند این علامت نشام دهنده  حس حسادت کودک است در برخی کودکان این ممکن است به بی اعتنایی منجر شود و کودک کاملا به نوزاد بی توجه باشد و متاسفانه در شرایطی برخی کودکان این حسادت خود را با حمله به خواهر یا برادر خود نشان می دهند و ممکن است دست به رفتارهای کاملا خطرناک بزنند .

گاهی ممکن است کودک ،خواهر یا برادر خود را نادیده بگیرید و اما این حسادت را طوری دیگر نشان دهد ازجمله این رفتارها می توان به خشونت ، پرت کردن وسایل به سمت اطرافیان ، تر کردن جا ، فحش دادن ، انتقام ، بی توجهی به پدر و مادر اشاره کرد .

❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود
❤️ بهترین روش برای تربیت کودکان حسود

تاثیر حسادت در کودکان

باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر والدین بتوانند در هنگامیکه با حس حسادت کودک مواجه می شوند به طرز صحیحی این حسادت را بشناسند  و عوامل آن را کاهش دهند یا به طور کلی برطرف کنند بی شک کودک خوب می شود و در سنین نوجوانی و جوانی شخصیت سالم تری خواهند داشت اما اگر والدین به این امر مهم بی توجهی کنند در نتیجه در کودک در ادامه ی رشد هم با بحران های اخلاقی زیادی روبه رو خواهند شد که شناخت و برطرف کردن آن به مراتب سخت تر خواهد شد .

راه های جلوگیری از حس حسادت در کودکان

اولین راه این است که کودک را برای امدن نوزاد آماده کنید و مهم ترین و بهترین کار این است که در تمام مراحل تربیتی کودک سعی کنید بین کودکان خود با مساوات رفتار کنید .در هر زمان و هر لحظه توجه منصفانه به فرزندان خود داشته باشید .

از همراهی شما با این مقاله سپاسگذاریم

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *