جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ مهارت هایی که باید به کودکان تان بیاموزید
مهارت هایی که باید به کودکان تان بیاموزید

❤️ مهارت هایی که باید به کودکان تان بیاموزید

کودکی دوران بسیار مهمی برای شکل‌گیری شخصیت فرد است، اما متأسفانه بسیاری از والدین تصور می‌کنند که کودک در این دوران فقط باید تفریح و بازی کند و هیچ مسئولیتی را نباید متحمل شود. به همین دلیل به راحتی بهترین دوران زندگی وی را نادیده میگیرند. این افراد وقتی به سن نوجوانی که می‌ رسند به نوعی برای انجام کارهای خود وابسته به والدین هستند و از پدر و مادر توقع دارند تا حتی کارهای شخصی آن‌ها را انجام دهد. در حالی‌که با تربیت درست و آموزش مهارت ‌های مناسب در دوران کودکی می‌توان نوجوانان و جوانانی مستقل داشت.

پادکست ❤️ مهارت هایی که باید به کودکان تان بیاموزید ؛ بنشوید :

 

 

برقراری ارتباط با دیگران

دوران کودکی فرصت مناسب است تا مهارت برقراری ارتباط با دیگران را در کودکانمان پرورش دهیم. ارتباط با خواهر و یا برادر تمرینی بسیار مناسبی برای برقراری ارتباطات در آینده با افرادی خارج از محیط خانه است. این که کودک یاد بگیرد در عین مخالفت کردن، احترام طرف مقابل را حفظ کند اگرچه این امر زمان‌ بر است اما از همان دوران کودکی باید به آن توجه کرد. زیرا روزی کودکان وارد محیط اجتماع شده و باید بتوانند در محیط مدرسه، دانشگاه و محیط جامعه با دیگران ارتباط صحیح برقرار کند.

 رازداری

رازداری مسئله مهمی است که باید افراد مهارت آن را از کودکی بیاموزند. اگرچه ما فرزندان خود را تشویق می‌کنیم تا افرادی رازدار باشند تا بتوانند اعتماد دیگران را جلب کند اما از طرفی باید به آن‌ ها تاکید کنیم که هیچ رازی نباید بین آن‌ ها و والدین وجود داشته باشد.

مهارت نه گفتن

همه ما والدین دوست داریم، فرزندانمان گوش به حرف بزرگ ‌ترها بدهند اما متأسفانه باید عنوان کرد که این آموزش کاملاً غلط است. کودک باید یاد بگیرد که گاهی به خواسته دیگران نه بگوید چون در غیر این‌ صورت ممکن است در جامعه مورد آزار و اذیت برخی افراد قرار بگیرد. بویژه در مورد مسائل تماس بدنی باید کودک بداند که هیچ‌کس حق ندارد او را به زور ببوسد و یا در آغوش بگیرد. باید به فرزندمان بیاموزیم که هر گاه فردی او را مجبور به این کارکرد، حتماً به او نه بگوید و به پدر و مادر خود اطلاع دهد.

 

مهارت هایی که باید به کودکان تان بیاموزید

مدیریت صحیح زمان

مسئله مدیریت زمان برای کودک مساله بسیار مهمی است که در کودکی باید به آموزش آن توجه کرد. مهارت مدیریت زمان را می‌توان با روش‌ های مختلفی به کودکان آموخت، مثلاً بیدار شدن صبح در ساعت خاص، انجام تکالیف مدرسه در ساعت تعیین شده، تماشای تلویزیون در یک  ساعت محدود و حتی بازی کردن در زمان مشخص به کودک یاد می دهد که باید زمان خود را برای کارهای گوناگون تنظیم کند.

کنترل خشم

متأسفانه ما در زندگی با افرادی مواجه می‌شویم که سن زیادی دارند اما هنوز نمی‌توانند در موقع خشمگین شدن رفتار مناسب و منطقی از خود بروز بدهند و برای آن‌ها کنترل خشم کاری بسیار غیرممکن است. اگر از کودکی به فرزندمان بیاموزیم که به هنگام خشم، می تواند نفس عمیق بکشد و محیطی را که باعث خشم او شده را ترک کند و یا کارهای آرامش ‌بخشی مانند ورزش کردن را به او یاد بدهیم. مطمئناً در آینده نیز این موارد به او کمک زیادی خواهد کرد.

مدیریت کردن پول

همه کودکان چه دختر و چه پسر، بزرگ می شوند و یک روز مسئولیت زندگی را برعهده می‌گیرند. مسئله مدیریت کردن پول در زندگی افراد اهمیت زیادی دارد این‌که کودکان یاد بگیرند که پول خود را چگونه خرج کنند و یا آن را چگونه پس ‌انداز کنند و چطور پول پس‌ انداز شده را برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار دهند، بسیار مهم است و با این مهارت کودکان در آینده نیز می‌توانند تصمیم‌گیری‌های مالی درستی داشته باشند.

مهارت تصمیم گیری

تصمیم‌گیری و انتخاب یک مسیر از بین مسیرهای مختلف پدیده ای است که هر روز ما در زندگی با آن مواجه هستیم .کودکان باید توانایی انتخاب داشته باشند و قدرت تصمیم‌ گیری در آن‌ ها تقویت شود. در دوران کودکی می‌توانید به کودک اجازه بدهید که برخی از تصمیم‌ گیری‌ ها را خودش انجام بدهد، این کار باعث می‌شود تا اعتماد به ‌نفس او افزایش پیدا کند.

مهارت نظم داشتن

نظم مسئله بسیار مهمی است که به کودک ما کمک می‌کند تا برای پیدا کردن وسایل گوناگون دچار استرس نباشد و در آینده نیز از فعالیت در محیط کار و خانه لذت ببرد. در کودکی نیز می‌توانید منظم بودن را به کودکان آموزش دهید.

به‌ این‌ ترتیب که از آن‌ها بخواهید اسباب بازی‌ها و کتاب‌های خود را خودشان منظم کنند. به آن‌ ها اجازه دهید وسایل قدیمی را از وسایل جدید جدا کرده و در کمد و یا صندوق ‌های زیبا آن‌ ها را مرتب کنند و از آن ‌ها بخواهید وسایل کهنه و قدیمی خود را به دیگران ببخشند.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *