جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️احترام به همسر و خانواده اش
احترام به همسر و خانواده اش
احترام به همسر و خانواده اش

❤️احترام به همسر و خانواده اش

برای آنکه به همسر خود احترام بگذاریم نخست باید روحیات و خواسته های او را در نظر بگیریم . دنیای او را درک کنیم و بفهمیم کدام رفتار ما را نماد احترام می شمرد.هر یک از زن و مرد با رفتن زیر چتر خطبه عقد و پیمان زوجیت، علاوه بر پذیرش نقش همسری، وارد شبکه نسبتاً گسترده ای از روابط اجتماعی جدید با بستگان، دوستان و آشنایان همسر نیز می شوند.

راه های احترام به همسر

در میان این حجم گسترده ارتباطات و با توجه به اهمیت و نقش کلیدی خانواده در جامعه و فرهنگ ما،نوع و میزان ارتباط با خانواده همسر نسبت به سایر اطرافیان، از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است.

نحوه مدیریتی که در برابر این ارتباط گسترده فامیلی اتخاذ می شود، می تواند باعث آرامش و پیشرفت و یا حتی ناآرامی و عدم موفقیت ما بشود. با توجه به وارد شدن در فضای خانوادگی همسر، به نظر می رسد یکی از مشکلاتی که معمولاً در زندگی های نوپا بروز پیدا می کند، مسئله ارتباط با خانواده همسر است.

این مشکل زمانی حاد می شود که خانواده همسر از نظر سطح فرهنگی یا اقتصادی متفاوت با خانواده ای باشد که ما در آن بزرگ شده ایم. اما آیا واقعاً هیچ راهکاری برای بهبود بخشیدن به این روابط وجود ندارد؟

اولین ملاک احترام ،احترام به خانواده همسر است 

احترام به همسر و خانواده یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی است. معمولاً انسان ها در برابر از خود واکنش نشان می دهند/. به عنوان مثال وقتی وارد اتاق می شوند به احترام یکدیگر بلند شوید، سر سفره تا آنها غذا نکشیده اند شما در بشقابتان غذا نکشید. در موارد خاص هم باید توجه داشت که با احترام گذاشتن در یک بازه زمانی طولانی قطعاً روابط رو به بهبود می رود. علاوه بر این وظیفه عروس یا داماد جز احترام به پدر و مادر همسرش نیست.

بهترین انتخاب ها

وقتی قصد دارید به منزل پدر و مادر همسرتان بروید، بهترین لباس هایتان را بپوشید و آراسته باشید. این نظم در پوشش باعث می شود آنها بدانند که شما احترام و اهمیت زیادی برایشان قائل هستید.

دست پر به منزل پدر و مادر همسرتان بروید

گرفتن دو شاخه گل یا یک بسته شکلات هزینه چندانی در بر ندارد، اما با این کار شما بطور غیرمستقیم به آنها می گویید که دوستشان دارید و برایشان احترام و ارزش قائلید. حتی می توانید از شیرینی ها یا مرباهایی که خودتان درست کرده اید برای آنها ببرید. این کار تأثیر زیادی در جلب محبت طرفین نسبت به یکدیگر دارد.

احترام به همسر در هنگام حضور والدینش

احترام به همسر در هنگام حضور والدینش

در حضور پدر و مادر همسرتان سعی کنید با احترام بیشتری با یکدیگر رفتار کنید. همسرتان را با پیشوند «آقا» یا «خانم» صدا بزنید. پدر و مادرها وقتی خیالشان راحت شود که احترام فرزندشان پا برجاست تا حد زیادی از مقاومتشان در برابر رفتارهای شخصی که به تازگی وارد خانواده شان شده کمتر خواهد شد و سریع تر با او صمیمت پیدا می کنند.

هر کسی خودش پاسخ خانواده خودش را بدهد

هر فرزندی محبوب پدر و مادر خویش است و والدین با خوشی فرزندشان شاد می شوند و از ناراحتی هایش غمگین. تجربه ثابت کرده که والدین با خواسته های فرزندانشان خیلی سریع تر کنار می آیند تا اینکه شخص دیگری غیر از فرزندشان خواسته ای مطرح کند.

به عنوان مثال اگر پدر و مادرشوهرتان از سفر ناگهانی ای که می خواهید آخر هفته بروید انتقاد می کنند، بگذارید همسرتان پاسخگوی آنها باشد.اگر همسرتان در یک جمله به آنها بگوید :«به علت خستگی از کارم به یک سفر کوتاه در آخر هفته احتیاج دارم.» بی شک آنها هم موافقت خود را اعلام خواهند کرد و چه بسا مشوق شما برای این سفر باشند.

اما ممکن است هرچقدر شما که عروس خانواده هستید برای رفتن به این سفر دلیل بیاورید؛ آنها نپذیرند و گمان کنند «طفلک پسرشان همین دو روز آخر هفته را فرصت داشته برای استراحت که آن هم به وسیله شما (!) غصب شده است.»

برای رفت و آمدتان به منزل والدین همسر برنامه ریزی داشته باشید

برای رفت و آمد و دیدن پدر و مادر همسرتان برنامه ریزی داشته باشید این به تنهایی نشانه احترام است. اگر هر بار بی خبر و ناگهانی به منزل آنها می روید، از برخوردهای متفاوت آنها نباید ناراحت شوید.بعد از ازدواج بهترین گزینه در تعاملات همسران با والدین، برنامه ریزی است.

با هماهنگی به منزل آنها بروید و به قول معروف از لنگر انداختن در منزل والدین خودداری کنید. به عنوان مثال برنامه بگذارید که هفته ای دو بار یا یک بار(بنا به شرایط تان) به دیدن آنها بروید نه اینکه هر روز یا یک روز در میان در بازه های طولانی ظهر تا شب آنجا باشید این کار ها نشان دهنده احترام به همسر و خانواده ی همسرتان است.

استثناها را بیان کنید

اگر خارج از برنامه ای که برای دیدن والدین همسرتان دارید، متوجه شوید که یکی از آنها بیمار شده است، سعی کنید حتماً به دیدنشان بروید و البته مدت زمان کوتاهی را برای عیادت در کنار آنها بگذرانید. حتماً به آنها بگویید که چون متوجه بیماری شان شده اید، تصمیم گرفته اید به دیدنشان بروید تا جویای حالشان باشید و اگر کاری داشتند برایشان انجام بدهید و قصد ندارید آنها را در زحمت بیندازید این رفتار ها در باطن به خودی خود نشانگر احترام به همسر است.

اختلاف نظرهای همسرمان را به والدین نگوییم

در زندگی زیر یک سقف ممکن است روزهایی باشد که با همسرمان دچار اختلاف سلیقه بشویم. نیازی نیست به محض بروز چنین مشکلی گوشی تلفن را برداریم و به پدر و مادر همسر و یا هرکس دیگری برسانیم که ما در فلان زمینه به اختلاف نظر برخورده ایم نگفتن مشکلات خصوصی زندگی مشترک خود به تنهایی یک احترام به همسر و کانون خانواده است.

آنچه که بین زن و شوهر رخ می دهد، گذراست و آنها با پشت سر گذاشتن این مرحله از مشکل بوجود آمده عبور می کنند، اما والدین همسر هیچ گاه این تناقض ها برایشان حل نخواهد شد و همیشه در گوشه ذهنشان اینطور نقش خواهد بست که فرزند ما زندگی خوبی ندارد.

مشورت با والدین همسر

اگر قصد انجام کاری را دارید که بعدها به اطلاع خانواده همسر خواهد رسید و از طرفی نیاز به مشورت هم دارد، سعی کنید با والدین همسرتان هم مشورت کنید؛ حتی اگر به پیشنهاد آنها عمل نمی کنید. مشورت خواستن یعنی احترام به آنها. شاید هم روزی راه حل خیلی خوبی به شما پیشنهاد کنند.

ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید . موفق . پیروز باشید . 

احترام به همسر
به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *