دوشنبه ,۱۵ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / خانواده / ❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق
❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق

❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق

? سلام دوستان عزیز ممنون از اینکه همراه ما هستید و امیدواریم هر جای این دنیا که هستید و دارین این مقاله رو می خونید روزگارتون عالی و زندگیتون آروم و دلچسب باشه

در این مقاله به بررسی تاثیرات منفی و مخرب طلاق بر روی کودکان می پردازیم با ما همراه باشید .

 

❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق

 

بارها گفتیم و باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که سنین کودکی از مهم ترین دوران در شکل گیری شخصیت افراد است و والدین بیشترین نقش را در این تکامل دارند .

این پدر و مادر هستند که ممکن است با به کارگیری بهترین روش ها در تربیت فرزندان ، دلبندشان را به بهترین نحو ممکن تربیت کنند و به عنوان فردی سالم و مفید به جامعه تحویل دهند و یا اینکه ممکن است متاسفانه با کوتاهی در تربیت فرزندان فردی متخطی را در جامعه رها کنند .

بنابراین باید نهایت دقت را در تربیت فرزندان در دوران کودکی داشته باشیم .

تشکیل خانواده یکی از مراحل زندگی است و گاهی افراد با برنامه ریزی های بلند مدت اقدام به ازدواج می کنند و ماحصل این ازدواج فرزند یا فرزندانی است . اما به دلیل ناپایدار بودن شرایط فردی و اجتماعی ممکن است گاهی زندگی زوجین تحت تاثیر عواملی با مشکلاتی مواجه شود و آنقدر این شرایط برای هر دو یا یکی از آن ها غیرقابل تحمل باشد و چاره ای جز جدایی و طلاق نباشد و متاسفانه حتی ممکن است با وجود فرزندان هم این طلاق صورت بگیرد و بنابراین فرزندان با آسیب های شدیدی مواجه خواهند شد که در ادامه این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم .
اولین آسیبی که کودک خواهد دید کشمکش ها بر سر محل زندگی کودک در دوران طلاق والدین است . در این حالت با وجود تصمیمی که گیرنده ی آن ها بی شک والدین و یا دادگاه خانواده است کودک به ناچار و بدون انتخاب خود مجبور است با یکی از والدین زندگی کند . این شرایط و فاصله گرفتن از والدین به شدت شخصیت کودک را متزلل می کند حتی  کودک ممکن است برای دیدار والدین با مشکلاتی مواجه باشد  . چراکه برنامه ریزی در باره ی دیدار کودک و والدین ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود .

کسی که کودک را به سرپرستی می گیرد باید تمام مسائل و مخارج کودک را تحت پوشش قرار دهد .از جمله ای این موارد :

  1. محل سکونت کودک
  2. مراقبت از کودک
  3. تربیت کودک به شیوه ای صحیح
  4. تصمیم گیری در رابطه به موارد مهم زندگی کودک
  5. هزینه های و مخارج کودک

در ادامه این مقاله به تاثیر طلاق بر روی فرزندان می پردازیم

❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق

 

افسردگی کودکان طلاق

بی شک افسردگی در کودکان طلاق از اثراتی است که هرگز نمی توان از آن چشم پوشی کرد . این افسردگی را در کودکان با کم شدن اشتها ، لذت نبردن و درک بسیار کم تر مسائل زندگی می توان مشاهده کرد .

دومین موردی که میتوان به آن اشاره کرد تندخویی و پرخاشگری در این کودکان است که بی شک این رفتار برای  این است که کودک سعی دارد به نوعی تنش های دورنی خود را به دیگران منتقل کند و به دیگران بفهماند از جدایی والدین به شدت ناراحت است .

در برخی از کودکان حاصل از جدایی و طلاق ما شاهد بی قراری کودکان هستیم . در این حالت کودک بسیار حساس و تحریک پذیر می شود و ممکن است  در اثر کوچکترین محرک هم به شدت عکس العمل  نشان  دهد .

و مورد بعدی رفتارهای این کودکان به هم سن و سالان خودشان است  و به شدت بر روی رفتارهای این گروه از خود واکنش نشان می دهند .

احساس کمبود محبت از طرف والدین هم یکی دیگر از تاثیرات مخرب طلاق بر روی کودکان است.

 

❤️ مشکلات کودکان حاصل از طلاق

 

در انتهای این مقاله پیشنهاد ما به عزیزانی که جدا شده اند و در خانواده های تک سرپرستی زندگی می کنند این است که برای شناخت این آسیب ها و جلوگیری  و  کم کردن  اثرات طلاق بر روی کودکان دلبندشان این است که حتما با مددکاران ویژه طلاق در ارتباط باشند و از راهنمایی های آن ها برای بهبود کیفیت زندگی خود و فرزندشان نهایت بهره را ببرند .

از همراهی شما با این مقاله سپاسگذاریم و امیدواریم با گذشت و همدلی و چشم پوشی از معایب یکدیگر سالیان سال شاهد کم تر شدن آمار طلاق در سراسر دنیا باشیم .

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

یک دیگدگاه

  1. سلام بسیار عالی

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *