جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / زناشویی / ❤️ دعوا کنیم اما درست و اصولی
❤️ دعوا کنیم اما درست و اصولی

❤️ دعوا کنیم اما درست و اصولی

یکی از خصوصیت هایی که بسیاری از افراد در شرایط بحرانی از خود نشان می دهند دعوا کردن است .شاید این دعواها در روابط زناشویی از حساسیت بیشتری برخوردار باشید چرا که نمود این رفتارها در زندگی ممکن است اثرات جبران ناپذیری بر روی طرفین بگذارد و همچنین این دعوا کردن والدین می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم در تربیت فرزندان تاثیر گذار باشد .

 

❤️ دعوا کنیم اما درست و اصولی

 

بنابراین تا جایی که ممکن است باید سعی کنیم در روابط خود از  بحث و مشاجره ای که در نهایت باعث دعوا می شود پرهیز کنند .

گاهی اوقات اختلافاتی پیش می آید و ممکن است با آزمون و خطاهای زیادی سعی کنیم این اختلاف را حل کنیم اما پس از گذشت زمانی در می یابیم که هیچ روشی باعث حل این اختلاف نمی شود .

اما باید توجه داشت که هرگز نباید در طول زندگی مشاجره و دعواها برای افراد خط پایان زندگی مشترک باشد چه بسا که در برخی موارد گفتمان هایی با حالت مشاجره در زندگی مشترک نتیجه بخش بوده است . بنابراین در روال عادی زندگی همه ی افراد هرچند که زندگی آرامی داشته باشند ممکن است این  اختلاف نظرها بوجود بیاید و این یک امر کاملا طبیعی است . چیزی که ما باید بیاموزیم این است که درست  دعوا کنیم .

دقت داشته باشید که درست دعوا کردن یک مهارت است و خیلی راحت می توان آن را یاد گرفت . باید دقت داشته باشیم که در لحظاتی که اختلاف نظر به وجود می آید و پیرامون مسئله ای با هم مشاجره می کنید نکاتی را رعایت کنید تا  پس از دعوا مشکل بد از بدتر نشود .

 

❤️ دعوا کنیم اما درست و اصولی

 

در ادامه نکات مهمی را بیان می کنیم که لازم است در هنگام دعوا کردن رعایت کنید .

  1. مهم ترین اصل این است که موضوع دعوا را مشخص کنید : این که چه چیزی شما را آزار می دهید و در شما احساس ناخوشایندی ایجاد می کند . اصل موضوع را سریعا پیدا کنید .
  2. در طول دعوا به هیچ عنوان مسائل گذشته را بیان نکنید و حاشیه سازی را کنار بگذارید .
  3. برای یکدیگر نقطه قرمز بگذاریم : در زندگی مشترک باید برخی از نقطه قزمز های معقول را با یکدیگر در میان بگذاریم و تعهد بدهیم به هیچ عنوان در هنگام بحث و مشاجره ان ها را بیان نکنیم . مثلا اعتقادات مذهبی می تواند یکی از این موارد باشد .
  4. تلاش کنید از دعوا برای حل مشکلات استفاده کنید نه برای ایجاد مشکلات بیشتر
  5. اگر برای حل مشکلات خود نزد مشاور می روید ، سنگ های خود را وابکنید و به مشاور به چشم یک فرشته ی نجات نگاه نکنید و بدانید که 99 درصد قدم ها را شما باید بردارید .

این چند نکته می تواند دید شما را نسبت به دعوا ها در طول زندگی مشترک باز کند .

از همراهی شما عزیزان با این مقاله سپاسگذاریم

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *