پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / زندگی / ❤️ چطور مثبت اندیش باشیم؟
چطور مثبت اندیش باشیم؟

❤️ چطور مثبت اندیش باشیم؟

همه ما در زندگی به دنبال خوشبختی و داشتن آرامش هستیم و حاضریم خیلی از چیزها را خرج کنیم تا به آرامش برسیم و در زندگی احساس خوشبختی داشته باشیم. گاه نیز دیگران را با خودمان مقایسه کنیم و از عدم وجود مشکلات در زندگی آن‌ ها به حال شان غبطه می خوریم.

پادکست چطور مثبت اندیش باشیم ؛ بشنوید :

 

 

بر خلاف آنچه مردم فکر می‌کنند منظور از مثبت اندیشی و طلب کردن مادیات، خانه، ماشین، باغ و تفریح در زندگی نیست؛ بلکه فقط زمانی می توان احساس خوشبختی کرد که در هر شرایطی دیدگاه مثبتی به زندگی داشته باشیم و بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم.

چطور مثبت اندیش باشیم؟

این‌که نگرش شما چه چیزی باشد و چگونه باشد، فقط به خودتان بستگی دارد زیرا دیگران نمی‌توانند افکار و احساسات شما را تغییر دهند. تحقیقات نشان داده‌است که مثبت اندیشی است تاثیر های زیادی بر سلامت فیزیکی روانی و اعتماد به نفس افراد دارد. اما ممکن است بپرسید که چگونه مثبت اندیش شویم؟ 

۱-  افکار منفی را شناسایی کنید.

در مرحله اول به سراغ افکار منفی خود بروید و آن‌ها را پیدا کنید، زیرا همین افکار هستند که شما را از جنبه مثبت زندگی باز می‌دارند. پس از شناخت افکار منفی، با تلاش‌ هایی آن‌ها را از خود دور کنید و فقط بر روی جنبه‌های مثبت زندگی فکر کنید. اجازه ندهید افکار منفی شما را آزار بدهد. منظورمان این است که خوش‌خیال باشید افراد خوش‌خیال اغلب بدون زحمتی منتظر می‌شوند تا مشکلات به ‌خودی‌ خود حل شوند یا به حل مشکلات خوش بین هستند و نا امید نمی شوند.

۲-  از حقایق فرار نکنید.

هرگز از حقایق فرار نکنید و یا آن‌ها را کتمان نکنید زیرا پوشاندن واقعیت و حقایق زندگی تأثیری در حل کردن آن‌ها ندارد؛ بلکه پذیرفتن واقعیت‌ها و مشکلات خود باعث می شود تا مسیر حل مشکلات را سریع‌تر بپیمایید. زمانی که مشکل را به ‌درستی به شناسایی کنید، بهترین راه‌ حل را برای آن پیدا خواهد کرد.

۳- به وقوع اتفاقات خوب یقین داشته باشید.

در زندگی ما انسان‌ها خوبی و بدی و تلخی و شیرینی با هم عجین است، پس به یاد داشته باشید که پس از سختی‌ها آسانی در راه است و اتفاقات خوبی در انتظار زندگی شما هستند. زمانی که شما منتظر اتفاقات خوب هستید در اصل قدردان لحظات شاد آن هستید و ارزش زندگی را می‌دانید و اتفاقات خوب را به سمت خود سرازیر می کنید. در نتیجه زندگی لذت ‌بخش تری خواهید داشت.

۴- خود را ببخشید.

اگر در مورد مشکلات و اشتباهاتی که درگذشته باعث آن شده اید، هر روز خود را سرزنش کنید، باور کنید چیزی تغییر نمی‌کند. به خودتان بگویید که اشتباهات خود را بخشیده اید و آن‌ها را رها کنید. شما گذشته را پشت سر گذاشته‌اید هرچقدر هم بد باشد. نمی‌تواند آن را تغییر بدهید پس به جای سرزنش کردن، از گذشته درس بگیرید و به دنبال افکار مثبت برای آینده باشید.

۵- کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید.

بهتر است بجای سرزنش کردن خود به دنبال کارهایی باشید که شما را خوشحال می‌کند و چیزی را که دوست دارید انجام دهید. می توانید سرگرمی‌های جدیدی را امتحان کنید و به خود اجازه موفقیت بدهید. به جای فکر کردن به شکست خوردن، از زندگی لذت ببرید.

۶-  تغییر را باور کنید.

همه ما برخی از خصوصیات خود را نمی‌پسندیم و فکر کردن در مورد آن ها گاه باعث ناراحتی ما می شود. راه‌هایی برای تغییر دادن این خصوصیات پیدا کنید و باور کنید که می‌توانید خودتان را تغییر دهید.

باور داشته باشید که شما در زندگی لیاقت چیزهای خوب را دارید و می توانید خوش‌شانس باشید. پس همین حالا شروع کنید. تغییر ایجاد تغییر مثبت در رفتار و فکر خود را از همین امروز شروع کنید و به فردا نیندازید.

یادتان باشد که این نیز بگذرد! مشکلات زندگی همان‌طور که در گذشته عبور کرده‌اند، امروز نیز عبور خواهند کرد. تسلیم شدن در برابر مشکلات آسان‌ترین راهی است که می‌توان از یک مشکل دشوار عبور کرد، اما اگر تسلیم نشوید، در آینده از خودتان تشکر خواهید کرد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *