پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / بخشش عنصری مهم در پایداری خانواده ❤️
بخشش در خانواده
بخشش در خانواده

بخشش عنصری مهم در پایداری خانواده ❤️

شما که به سهولت از دوستان خود عذرخواهی می کنید حاضرید به همان راحتی از همسر خود عذر خواهی کنید؟ و اشتباهات او را ببخشید و گذشت کنید؟ آیا حاضرید در مقابل اشتباهی که کرده اید بگویید همسرم مرا ببخش ؟ با خود منصف و صادق باشید.
باید این حقیقت را پذیرفت که همه ی انسان ها خطا می کنند و هیچ کس بی عیب نیست. بنابراین زن و شوهر جوان باید با گذشت با یکدیگر رو به رو شوند و سعی کنند خطای خود را بپذیرند و از ایراد گرفتن و حساسیت نشان دادن به برخی از رفتارها خودداری نمایند و هم دیگر را ببخشند .
 پادکست بخشش عنصری مهم در پایداری خانواده  را بشنوید : 
دانشمندی پیشنهاد کرده است که پیش از ازدواج چشم ها را خوب باز کنید و بعد از ازدواج کمی چشم ها را روی هم بگذارید. همگان خوب می دانند که میان انسان ها تفاوت های فردی وشخصی حاکم است.
و هیچ گاه اندیشه ها، احساسات و سلیقه های دو نفر شبیه هم نیست، لذا در زندگی مسالمت آمیز لازم است هر یک از زوجین از بخشی از نظرات و سلیقه های خود، صرف نظر کند و انعطاف پذیر باشد و گذشت نمایند ؛ همچنین لازم و مهم است که شوهر یا زن به خواسته ها و نیازهای طرف مقابل احترام بگذارد و آنها را رعایت کند و هنگام بروز مسایلی که موجب درگیری می شود طریق گذشت و چشم پوشی را پیشه کند.
گذشت و اغماض در زندگی عامل بسیار مؤثری در ایجاد جو آرام خانواده بوده و عدم رعایت این مساله زمینه ی اضطراب و بدبینی، قهر، عصبانیت و عیب جویی را فراهم می کند. خداوند از گناهان و لغزش های بندگان خود می گذرد و می فرماید: ( وَ الْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَ الْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَ اللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ‌ ).
آنان خشم خود را فرو می خورند و از خطای مردم در می گذرند. خدا نیکوکاران را دوست دارد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:« می خواهید شما را به بهترین اخلاق دنیا و آخرت خبر دهم، آن اخلاق این است: از کسی که به تو ستم کرده در گذری، با خویشاوندی که از تو بریده پیوند برقرار کنی، به کسی که نسبت به تو بدی کرده نیکی کنی و به کسی که تو را محروم کرده بخشش کنی . « العفو تاج المکارم؛ عفو تاج مکرمت های اخلاقی است ».
کسی که در محیط خانه از خوی نیکوی گذشت بهره ای ندارد و با وقوع کوچک ترین خطا و لغزشی از طرف همسر، در صدد انتقام بر می آید، خوشبختی خود را تباه کرده، و زندگی اش را تیره و تار می سازد.

علی علیه السلام می فرمایند:« کمی عفو و گذشت، زشت ترین عیبها و شتاب در انتقام، از بزرگ ترین گناهان است .همچنین آن حضرت می فرمایند:« بدترین مردم کسانی هستند که از لغزش دیگران نمی گذارند.و عیب های آنان را نمی پوشانند .

آثار گذشت و بخشش

۱- ایجاد آرامش روحی

زندگی توأم با گذشت و اغماض، مایه ی ایجاد آرامش و آسایش روحی زن و مرد است. کسی که در زندگی گذشت ندارد، همواره منتظر فرصتی است تا انتقام گیرد. از این رو، پیوسته دغدغه ی روح ی او در انتقام گیری از دیگران آرامش روحی او را به هم می زند.

۲- زدودن کینه

اشتباهات در خانواده عامل مهمی در ایجاد کدورت ها و کینه هاست. اگر این اشتباهات بخشیده شود، زمینه ی اختلافات کمتر شده، تفاهم و همدلی در خانواده بیشتر می گردد؛ ولی اگر زن و مرد اشتباه یکدیگر را بزرگ کرده و به رخ یکدیگر بکشند. زمینه ی کینه فراهم می شود. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : « نسبت به یکدیگر گذشت کنید تا کینه هاتان برطرف شود .

تاثیر بخشش در خانواده

۳-  فزونی عزت

انسان با گذشت، کرامت و عزت نفس دارد. و از نفوذکلام بیشتری برخوردار است. با افزایش عزت نفس و برزرگی، خانواده تحکیم پیدا می کند.
رسول خدا صلی الله علیه و آله:« عفو و گذشت موجب عزت بنده است؛ بنابراین گذشت کنید تا خدا به شما عزت دهد .

۴-  طول عمر

آرامش روحی و روانی که از ناحیه ی عفو و گذشت نصیب انسان می گردد در سلامت جسمی او مؤثر و عامل طولانی شدن عمر است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:« کسی که بسیار گذشت می کند به عمرش افزوده می شود .

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *