جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ آشنایی با فرآیند ازدواج و مراحل آن
آشنایی با فرآیند ازدواج و مراحل آن
آشنایی با فرآیند ازدواج و مراحل آن

❤️ آشنایی با فرآیند ازدواج و مراحل آن

پادکست❤️ آشنایی با فرآیند ازدواج و مراحل آن  را ؛ بشنوید :

ازدواج به یکباره صورت نمی‌گیرد بلکه از مرحله تصمیم‌گیری برای ازدواج تا زمان عروسی افراد مراحلی را پشت سر می‌گذارند که هر مرحله می‌تواند فرایند ازدواج را تسهیل و بنیان خانواده جدید را مستحکم تر کرده و یا شاید گاهی آن را قدری سخت و پیچیده کند. در این نوشته فرآیند ازدواج در ایران و غرب و اصول کلی مراحل ازدواج آمده است.

فرایند و مراحل ازدواج

فرایند و مراحل ازدواج در کشور ما عبارت است از:

تصمیم گیری برای ازدواج
آمادگی
تحقیق و کاوش
به کار بستن معیارهای عملی انتخاب همسر
انتخاب همسر
مراسم خواستگاری
توافق در مورد شرایط
دوران نامزدی
دوران عقد و عروسی

فرآیند ازدواج و مراحل آن

مراحل ازدواج را با یک تقسیم بندی کلی‌تر می‌توان به سه مرحله تقسیم نمود:

آشنایی
نامزدی
عقد و عروسی

برای آمادگی دختر و پسر برای انجام ازدواج قبل از هر اقدام آموزش مهارت‌ها و اطلاعات لازم برای ازدواج موفق ضروری است از دیدگاه دیگر و از بعد روانی مراحل ازدواج عبارتند از:

ترک پدر و مادر، قطع وابستگی کامل از خانواده
پیوند زناشویی و گسستن برخی بندها و وابستگی‌هایی که شخص با پدر و مادرش خود داشته است.
وحدت کامل با همسر، اشتراک در اموال و فرزندان و…

مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن 

امروزه در برخی از کشورهای غربی ازدواج شکوه و جلال خود را از دست داده و اغلب به صورت آرام و بی سر و صدا انجام می‌گیرد. برای خالی نبودن عریضه تنها کاری که اعمال می‌شود آگاه ساختن دوستان و آشنایان از ازدواج و یا تشکیل جلسه‌ای ساده و بدون تشریفات مفصل است. این از جهاتی بد نیست اما برگزاری مراسم به صورت آنچه در کشور ما انجام می‌گیرد اگر از افراط پرهیز شود موجب افزایش اهمیت ازدواج شده و مسلما برنامه‌ای که با تشریفات و با اهمیت شروع شود احتمال اینکه به سادگی به جدایی برسد کمتر خواهد شد.

مزاسم آشنایی و فرآیند ازدواج و مراحل آن

مراحل ازدواج در غرب

در غرب موانعی در رابطه دختر و پسر وجود ندارد. آنان از سنین ۱۵- ۱۶ سالگی با یکدیگر دوست می‌شوند. پس از انتخاب یکدیگر را به خانواده معرفی می‌کنند. این فرهنگ در جامعه پذیرفته و پدر و مادر در این رابطه مانعی ایجاد نمی‌کنند. مراحل بعدی تا رسیدن به ازدواج دائم به شرح زیر است:

دوستی‌هایی که در سنین ۱۸ تا ۱۹ سالگی ایجاد می‌شود پایدارتر می‌باشند. در این سنین وظیفه فرد انتخاب زوج است. انتخاب زوج با توجه به مرحله‌ی انتخاب دوست جنس مخالف انجام می‌گیرد. پس از انتخاب آنها مجاز هستند که با کمک یکدیگر خانه مشترک گرفته و رسما رابطه قبل از ازدواج خود را آغاز کنند.
در زمان رابطه قبل از ازدواج، دختر و پسر هر دو کارکرده و در اداره خانه شرکت می‌نمایند. اگر این تجربه برای هر دو رضایت بخش بود به ازدواج منجر می‌گردد و در غیر این صورت از هم جدا می‌شوند. دوره ی قبل از ازدواج به ازدواج موقت شباهت دارد و احتمالا رابطه ی جنسی نیز وجود دارد.

دوره قبل از ازدواج مقدمه‌ای برای شناخت و تصمیم گیری برای ازدواج است. آدامز (‌Adamez,r)، انتخاب زوج را یک فرآیند پیچیده می‌دانند که مشتمل بر چهار مرحله است: دختر و پسر بر اساس این معاشرت و تعاملاتی که دارند با توجه به جاذبه فیزیکی، شباهت، علائق، هوش، ویژگی‌های شخصیت و ارزش‌های رفتاری یکدیگر را انتخاب می‌کنند. در این مرحله مقایسه خصوصیات و ارزش‌ها و آشکار سازی هویت هر دو مطرح می‌گردد که طی معاشرت و گفتگوهای افشایی انجام می‌شود. در صورت عمق بخشیدن به جاذبه‌ی اولیه رابطه ادامه می‌یابد  مرحله‌ سوم کشف نقص‌ها و رسیدن به درجه‌ای از هماهنگی و همدلی است که دیگر با هم بودن را برای جدایی ترجیح می‌دهند و اگر جاذبه طرفین به قدر کافی عمیق شود و موانع جدایی به اندازه کافی قوی باشد به استحکام رابطه می‌انجامد.

در مرحله چهارم آنها درباره‌ی سازگاری و باهم بودن در درازمدت تصمیم می‌گیرند و ازدواج انجام می‌شود. پس از تصمیم به ازدواج موضوع را به خانواده‌ها اطلاع می‌دهند. هزینه مراسم به عهده دختر و پسر است و در مواردی والدین در تامین هزینه‌ها شرکت می‌کنند. برای اسکان از آپارتمان‌های مبله که اجاره می‌دهند استفاده می‌کنند و فقط وسایل ضروری مانند وسایل آشپزخانه و وسایل حمام و خواب را خریداری می‌کنند. در هزینه‌های زوجین اقوام و دوستان هم شرکت می‌کنند. معمولاً عروس و داماد محل خرید وسایل مورد نیاز خود را مشخص می‌کنند و کسانی که می‌خواهند به آنان هدیه دهند به فروشگاه‌های تعیین شده مراجعه می‌کنند و متناسب با بودجه خود مبلغی به فروشگاه می‌پردازند آنگاه عروس و داماد از بودجه‌های اهدایی هر جنس و کالایی نیاز داشتند خریداری می‌کنند و فروشگاه تمام اجناس را به خانه عروس و داماد می‌فرستد.

اصول کلی مراحل ازدواج

هر یک از مراحل سه گانه استفاده مستلزم هدفی است که در هدف کلی که تشکیل یک ازدواج موفق است تاثیر می‌گذارد. برای رسیدن به هدف کلی در رابطه با مراحل ازدواج کاربرد اصول زیر ضروری است. نظر به اینکه هر یک از مراحل ازدواج هدف ویژه‌ای دارد بنابراین در پایان هر مرحله با توجه به هدف باید ارزیابی به عمل آید. عبور از آن مرحله منوط به نتایج ارزیابی شده است. برای هر یک از این مراحل حداقل و حداکثر زمانی نیازمند است. رعایت مدت برای برنامه‌ریزی اصولی به هدف ضروری است. به عبارت دیگر در طی مدت تعیین شده باید طوری برنامه‌ریزی گردد که هدف مورد نظر حاصل شود. شتابزدگی در طی مراحل و طولانی شدن آن نباید موجب شود که بسیاری از برنامه‌های شناخت و یا فعالیت‌های مرسوم انجام نگیرد و یا به علت طولانی شدن دلزدگی ایجاد شود.

در هر مرحله اقدامات که باید انجام گیرد و مهارتهایی که باید مورد استفاده قرار گیرد باید طراحی و به اجرا درآید. به عنوان مثال ملاقات‌ها، خریدها، برگزاری مراسم و غیره باید با قید زمان مشخص گردد. در هر مرحله از نظر روابط جنسی باید خط قرمزها مشخص و رعایت گردد. برقراری روابط جنسی در مرحله آشنایی و یا نامزدی در فرهنگ ما مجاز نیست و موارد زیادی است که منجر به سوء استفاده شده و به جای هدف ازدواج، تعیش هدف قرار گرفته که تبعات آن به خصوص برای دختران آسیب زا است.مراحل اولیه به خصوص مرحله‌ی آشنایی و نامزدی که هدف اصلی آن شناخت است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا استفاده از کلیه مهارت‌ها و اطلاعات کسب شده باید در این مورد توسط زوجین مورد استفاده قرار گیرد و پی‌ریزی اصلی بر بنیانی مستحکم استوار گردد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *