چهارشنبه ,۱۷ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / روابط اجتماعی / ❤️ نگران قضاوت دیگران نباشید
نگران قضاوت دیگران نباشید

❤️ نگران قضاوت دیگران نباشید

پادکست ❤️ نگران قضاوت دیگران نباشید ؛ بشنوید :

 

 

ما انسان‌ها موجودات اجتماعی هستیم و از نظرات دیگران در مورد رفتارهای خود تأثیر می‌پذیریم. همه ما دوست داریم تا رفتارهای درست و استعدادهایمان مورد قدردانی قرار بگیرد اما زمانی که قضاوت شدن توسط دیگران برای ما اهمیت زیادی پیدا کند، می‌تواند احساس ناخوشایندی را در ما به وجود آورد.

زمانی که نظر دیگران را بر عقیده خود مقدم بدارید، تلاش می‌کنید تا هم به هر کاری را برای جلوگیری از قضاوت‌های منفی توسط دیگران انجام دهید و در این شرایط به هیچ عنوان نخواهید توانست نظرات خود را به صورت آزادانه بیان کنید و خواسته‌های واقعی خود را در برابر دیگران مطرح کنید.

پس لازم است تا تغییر نگرش دهید، در غیر این صورت هر کاری که انجام بدهید یا هر چیزی که بگویید همیشه منتظر قضاوت دیگران خواهند بود. ترس از قضاوت توسط دیگران، به راحتی مانع پیشرفت شما خواهد شد و شما را دچار آسیب های روحی و روانی می کند.

راه های مقابله با ترس از قضاوت دیگران

برای این‌که در معرض قضاوت دیگران قرار نگیریم؛ در واقع راه‌حلی وجود ندارد زیرا همیشه همه انسان‌ها به خود اجازه می‌دهند تا در مورد رفتار، کردار و به عقاید دیگران اظهار نظر کرده و آن‌ها را قضاوت کنند. اما می‌توان این قضاوت ‌ها را برای خود بی ‌اهمیت جلوه داد و بر ترس از قضاوت توسط دیگران غلبه کرد.

در ادامه راه‌های مقابله با ترس از قضاوت توسط دیگران را بیان می‌کنیم. شما نیز می‌توانید با بکار بردن این روش ها، نگرش خود را در مورد قضاوت دیگران تغییر دهید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

داشتن هدف

داشتن هدف در زندگی اولین راه مقابله با ترس از قضاوت دیگران است زیرا زمانی که شما بر اساس علایق و استعدادهای خود، هدفی را در زندگی برای تعریف کنید و بر روی این هدف تمرکز کنید، دیگر نظرات دیگران برایتان بی ‌اهمیت می‌شود. هر فردی در زندگی خود هدف خاصی را دنبال می‌کند؛ برخی یادگیری یک مهارت جدید، عده‌ای پیشرفت در زمنیه های تحصیلی، برخی افزایش ثروت، برخی داشتن شغل جدید و … . شما نیز برای زندگی خود هدف خاص مورد علاقه تان را تعیین کنید و تلاش کنید تا به آن هدف برسید و باور کنید که نظر هر کسی برای خودش خوب است و مناسب شخص دیگری نیست.

نگران قضاوت دیگران نباشید

اجازه دهید دیگران به قضاوت خود ادامه دهند.

قضاوت شدن توسط دیگران امری اجتناب‌ناپذیر است، افراد دیگر خواسته یا ناخواسته می‌تواند شما را قضاوت کنند. پس شما نمی‌توانید نظر دیگران را کنترل کنید اما شما می‌توانید خود را در معرض قضاوت های منفی دیگران قرار ندهید.

از خود بپرسید که چرا قضاوت دیگران تا این حد برای من اهمیت دارد؟ چه دلیلی وجود دارد که از قضاوت آن‌ها بترسم؟ مطمئناً در موارد زیادی شما هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اید و مشکل از طرف مقابل است.  اگر تمایل داشتید می‌توانید در برخی از مسائل، قضاوت های اشتباه آن‌ها را پاسخ دهید و درمورد آن موضوع خاص دهید تا کسانی که درحال قضاوت کرده شما هستند، شما را بهتر درک کنند.

اگر کمی فکر کنید که افرادی که من را قضاوت می کنند چقدر می توانند بر زندگی من تاثیر بگذارند مطمئناً این ‌قدر نگران قضاوت شدن توسط آن‌ها نخواهید بود. بسیاری از افرادی که در اطراف ما؛ در محیط کار ویا  محیط تحصیل وجود دارند و نظرات آن‌ها برای ما اهمیت دارد،نمی‌توانند تاثیر خاصی بر ابعاد مختلف زندگی ما بگذارند. بنابراین بهترین راه این است که درگیر قضاوت های دیگران نشوید، کمتر به آن‌ها اهمیت دهید و بر اهداف و برنامه‌های زندگی خود تمرکز کنید.

توجه به ارتقا مهارت های خود

هیچ انسانی در این جهان کامل نیست و همه ما ایرادها و نقص هایی داریم که می‌توانیم به دنبال برطرف کردن آن کمبودها باشیم. براساس هدفی که انتخاب کرده‌اید می‌توانید مهارت‌ های فردی و اجتماعی خود را ارتقا دهید. در این‌ صورت احساس رضایت بیشتری از خود خواهید کرد و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند و دیگر به قضاوت دیگران اهمیت نخواهید داد.

در رفتارتان شفافیت داشته باشید.

حقیقت این است که زمانی که انسان پنهان‌کاری نکند، معمولاً قضاوت نمی‌شود. بسیاری از قضاوت ‌ها توسط دیگران زمانی اتفاق می‌افتد که در رفتار و اعمال فردی ابهام یا پنهان‌کاری وجود دارد. طبیعی است که بستر برای قضاوت شدن در این شرایط فراهم می شود. پس بهتر از زندگی شفاف و واضحی داشته باشیم و در رفتارمان ابهام جایی نداشته باشد. به این ترتیب امکان قضاوت شدن توسط دیگران را بسیار کاهش خواهیم داد.

نپرسیدن نظر دیگران

متأسفانه برخی از مواقع خودمان به دیگران اجازه می‌دهیم تا ما را قضاوت کند .مثلاً برای خرید یک وسیله نظر چند نفر را می‌پرسیم. اما نباید هر روز به‌دنبال نظر دیگران برای گرفتن تأیید رفتارمان باشیم. این نشان‌ دهنده ضعف شخصیتی ما بوده و بسیار اشتباه است.

برخی از افرادی که نظر دیگران برایشان اهمیت بالایی دارد، انسان‌های تایید طلبی هستند و همیشه به دنبال هر کاری را که می‌کنند منتظرند تا نظر دیگران را در رابطه با آن کار بدانند. پس تفکرات خود تغییر دهید و در رابطه با کارهایی که انجام می دهید کمتر نظر دیگران برایتان اهمیت داشته باشد و سعی کنید با عقل و فکر خودتان کاری را که درست است، انجام دهید. البته گرفتن مشورت برای مسائل مهم زندگی نشان‌ دهنده تایید طلبی نیست.

عدم قضاوت دیگران

مطمئناً همان‌طور که برای شما اهمیت دارد که دیگران شما را قضاوت نکنند و از این موضوع احساس بدی پیدا می کنید، دیگران نیز تمایل ندارند تا توسط شما قضاوت شوند. پس شما نیز تلاش کنید تا کمتر دیگران را قضاوت کنید. درصورتی‌که شما رفتار و گفتار دیگران را مورد قضاوت قرار می دهید، پس نباید انتظار داشته باشید که دیگران رفتار متقابلی با شما نداشته باشند.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *