جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ ایجاد روابط سالم و تداوم آن ها
ایجاد روابط سالم و تداوم آن ها
ایجاد روابط سالم و تداوم آن ها

❤️ ایجاد روابط سالم و تداوم آن ها

چه رابطه ای را می توان سالم نامید ؟

با وجود  تفاوت در شیوه های رفتاری در افراد مختلف ، روابط عاطفی اصول و قواعد مشخصی  دارند که عدم رعایت این روابط  را متزلزل می نماید .بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله سعی براین است که بدانیم این اصول چیست و چه راهکارهایی به تداوم روابط عاطفی کمک می کند .

پادکست ایجاد روابط سالم و تداوم آن ها را ، بشنوید :

پس از ایجاد رابطه عاطفی شناخت اصول و قوانین روابط عاطفی سالم  از چالش های زیادی که ممکن است در روابط بوجود بیاید جلوگیری می کنید و این باعث می شود کیفیت زندگی افراد در کنار هم به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا کند و افراد با آرامش و اطمینان بیشتری در کنار هم زندگی کنند . بنابراین در ادامه به برخی از اصول داشتن یه رابطه قوی و سالم اشاره خواهیم کرد .

اصول داشتن یه رابطه قوی و سالم 

۱- مهم ترین اصل برای داشتن یک رابطه سالم اعتماد است 

اعتماد دوطرفه در روابط عاطفی از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که این اعتماد در رابطه وجود نداشته باشد چالش های بزرگی بوجود می آید . در روابطی که اعتماد وجود دارد زوجین برای بهبود کیفیت زندگی تلاش می کنند چرا که اطمینان دارند شریک زندگی آن ها  از قابل اعتماد است و این تلاش بی نتیجه نخواهد بود اما اگر این اعتماد وجود نداشته باشد یکی از آن ها همواره ترس از دست دادن را به همراه خواهد داشت  و این باعث می شود زندگی با چالش هایی بزرگ همراه شود .

۲- ارتباط سالم وهمراه با احترام  

همواره باید سعی کرد که راهکارهای ایجاد روابط صحیح را آموخت . احترام متقابل یکی از اساسی ترین اصول در روابط بین افراد است . احترام گذاشتن و توجه به آن به خصوص هنگامی که افراد با اختلاف سلیقه و مشکلات مواجه می شوند باعث می شود روابط تداوم بیشتری پیدا کنند و این احترام در نهایت خانواده ای منسجم بوجود می آورد . حتی باید سعی کرد در هنگام بحث  و مشاجره  هم حرمت ها کاملا حفظ شود .

۳- صبر و شکیبایی لازمه زندگی عالی

شاید به جرات بتوان  گفت دلیل ازدواج های نافرجامی  که این روزها در جوامع مختلف رواج پیدا کرده است   کم شدن آستانه صبر افراد در مقابل مشکلات زندگی است . افراد  در یک رابطه باید بدانند گاهی به هر دلیلی ممکن است مشکلی پیش بیاید و این مشکل واقعا با کمی صبوری حل شود  .صبوری کردن یکی از تلاش هایی است که باید بی قید و شرط در زندگی افراد رعایت شود تا شاهد روزهای طلایی زندگی باشند .

۴- حس همدردی در یک رابطه سالم

گاهی مشکلات زندگی باعث می شود  روزهای سختی را در پیش داشت  و  فرد در این روزها نیاز دارد تا شخصی به عنوان همدرد در کنارش باشه . باید به این نکته توجه کرد که حتی اگر این مشکلات مربوط به روابط زوجین نباشد و مثلا خانم یا آقا در کار یا محیط اجتماعی دچار مشکلاتی شوند نیز طرفین لازم است برای بهتر شدن حال یکدیگر تلاش کنند و برای اینکه رابطه ی عاشقانه بلند مدتی داشته باشیم همدردی ضروری است .

۵- عشق و علاقه در رابطه عاطفی

عشق در رابطه سالم
عشق در رابطه سالم

 عشق و علاقه و رمانتیک بودن بخشی از یک رابطه عاطفی است  .در طول زندگی لازم است  هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی طرفین برای بهبود حال هم تلاش کنند و این نوع صمیمیت را افزایش دهند بنابراین لازم است گاهی به هم حرف های عاشقانه بزنند و همچنین به هم توجه فیزیکی نمایند  . مثلا بوسیدن  ، نوازش و بغل کردن  حس امنیت را ایجاد می کند که به دنبال آن زندگی لذت بخش تر و با دوام تری را تجربه خواهند کرد .

۶- در رابطه عاطفی انعطاف پذیر باشید

وجود اختلاف نظر و به دنبال آن مشکلاتی از این قبیل در همه ی روابط عاطفی وجود دارند و به جرات می توان گفت رابطه ای نیست که با این مسائل رو  به رو نشود  . گاهی شدت این اختلاف نظرها کمتر و گاهی بیشتر می شود  و نکته مهم این است که در یه رابطه عاطفی دقت داشته باشیم با توجه به نوع و شدت اختلاف باید فرد انعطاف پذیری باشیم  و هر دو طرف کوتاه آمدن رو بیاموزند چرا که اگر قرار بر این باشد که همیشه یک طرف کوتاه بیاید بی شک رابطه دوام زیادی پیدا نخواهد کرد . اگر هم دوطرف کلا کوتاه نیایند  و مدام در حال جنگ و دعوا باشند مسیر آن ها به زودی از هم جدا خواهد شد .

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *