جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / زناشویی / ❤️ دیدگاه کودکان نسبت به طلاق والدین
بدترین سن طلاق برای کاهش اثرات آن بر کودکان

❤️ دیدگاه کودکان نسبت به طلاق والدین

بیشترین افرادی که در طلاق والدین آسیب می‌پذیرند، کودکان یک خانواده هستند که دچار نا امیدی، گیجی و ترس می شوند؛ تا جایی که گاه کودکان خود را عامل طلاق والدین می‌دانند و خودشان را در این زمینه سرزنش می کنند.

پادکست ❤️ دیدگاه کودکان نسبت به طلاق والدین ؛ بشنوید :

 

 

مشکلات مالی، کوچ کردن به خانه کوچک‌ تر، تغییر مدرسه و محل زندگی، ازدواج مجدد والدین از جمله مشکلات بعد از طلاق است که تأثیرات بسیار بدی بر کودکان می‌گذارد. پس از طلاق، کودکان چه با پدر و چه با مادر زندگی کنند، در هر صورت ارتباط با یکی از والدین را از دست می ‌دهند، به همین دلیل مشکلات روانی زیادی کودکان را تهدید می کند.

کودکان از بدو تولد تا ۵/۱ سالگی می‌توانند تنش بین والدین را احساس کنند، البته دلیل بروز این تنش ‌ها را درک نمی‌کنند. پیوند اصلی کودکان ۱۸ ماهه تا ۳ ساله با والدین ‌شان است و در صورتی‌که بین آن‌ ها طلاق و جدایی اتفاق بیفتد، خود را عامل جدایی والدین ‌شان می دانند.

بدترین سن طلاق برای کاهش اثرات آن بر کودکان

کودکان پیش‌ دبستانی مفهوم طلاق را به طور کامل درک نمی‌کنند، اما به هیچ عنوان دوست ندارند پدر و مادر آن‌ ها از هم جدا شوند و این کودکان نیز مانند کودکان نوپا خود را مسئول مشکلات پیش آمده و طلاق والدین می دانند.

کودکانی که در سن ۵ تا ۸ سال هستند و در دبستان تحصیل می کنند، می توانند مفهوم طلاق را درک کنند و فکر می‌کنند که والدین در حال جدا شدن از آن‌ ها هستند. یعنی کودک گمان می‌کند که پدر و مادر قرار است او را ترک کنند. در این سن کودکان می توانند زندگی مشترک پدر و مادر را نجات بدهند.

کودکانی که ۸ یا ۱۱ سال سن دارند، مفهوم طلاق را بهتر درک می‌کنند و یکی از والدین را مقصر جدایی می ‌دانند. طلاق گرفتن در دوران کودکی در هر حال تاثیر زیادی بر شخصیت و اعتماد به نفس کودکان می‌گذارد.

واقعیت این است که در هر دوره سنی، والدین از یکدیگر جدا شوند، کودکان تحت تاثیر قرار می‌گیرند و با چالش ‌های مختلفی روبرو می شود.

همان ‌طور که بیان شد کودکان نوپا علت طلاق والدین را به خود نسبت می دهند. کودکانی که در سن پیش‌ دبستانی هستند، دچار ترس شده و نمی ‌دانند که چگونه هیجانات خود را تخلیه کنند و کودکانی که در سن ۸ تا ۱۱ سالگی باشند، یکی از والدین را مقصر می ‌دانند.

در این شرایط کمک گرفتن از افراد متخصص می‌تواند بهترین راه‌ حل باشد زیرا فرزندان موجودات منحصر به فردی هستند که طلاق می تواند بر روی شخصیت، افکار و روحیات آن‌ ها اثرات منفی زیادی بگذارد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *