یکشنبه ,۱۴ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / کودک / ❤️ نقاشی کودکان با شما حرف می زند
نقاشی کودکان با شما حرف می زند

❤️ نقاشی کودکان با شما حرف می زند

بهترین راه برای تجزیه و تحلیل نقاشی کودکان

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله )  فرمود : کودکان خود را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید، وقتی به آن‌ها وعده‌ای می‌دهید حتماً وفا کنید زیرا

کودکان، شما را رازق خود می‌پندارند.

(وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۱۲۶)

پادکست نقاشی کودکان با شما حرف می زند ؛ بشنوید :

 

 

یکی از سرگرمی های فرزندان ما در سنین کودکی  کشیدن نقاشی است . کودکان با کشیدن نقاشی به احساس آرامش دست پیدا می کنند و بسیاری از افکار خود را بر روی کاغذ رسم می کنند . هر فردی به راحتی می تواند به صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه رویاها را به صورت نوشته ، صدا ، و یا نقاشی به تصویر بکشد . این موضوع در کودکان هم صدق می کنند و بنابراین روان شناسان بسیار زیادی به این موضوع پرداخته اند به طوری که میتوانند تا حدودی با توجه به  نقاشی های کودکان به تصورات ذهنی و حالات روانی آن ها  پی ببرند .

در این نوشته ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چطور می توانیم نقاشی های  کودکان دلبندمان را تجزیه و تحلیل کنیم و با خلقیات روحی آن ها و حتی گاها با کمبود هایشان آشنا شویم .

به نقاشی کودک با دقت توجه کنید

بی شک برای شما هم پیش آمده که فرزندتان بعد از کشیدن نقاشی سریعا آن را به شما نشان می دهد و می پرسد قشنگ است ؟

دقت داشته باشید که این لحظه مناسب ترین زمان برای ارتباط موثر با کودک است ، بنابراین سعی کنید پاسخ کودک را فقط با این جمله ندهید که :  بله نقاشیت خیلی قشنگه

در این هنگام لازم است که به جزئیات نقاشی کودک توجه کنید و اگر ایرادی در نقاشی می بییند با پرسش از او ببینید که چرا به این شکل نقاشی کشیده است .مثلا ممکن است کودک شما درختان را سیاه کشیده باشد ، از او بپرسید  درختان را چرا سیاه کشیده ؟  چرا در را رنگی نیست ؟ چرا از مداد رنگی استفاده نکرده است و سوالاتی این چنین .

با مطرح کردن این سوالات علاوه بر اینکه پل ارتباطی بین شما و فرزندتان برقرار می شود  ، میتوانید تاحدودی به درون کودک  راه پیدا کنید .

نقاشی کودکان با شما حرف می زند

شناخت کودک براساس نقاشی های او

همانطور که اشاره کردیم با تفسیر نقاشی های کودک می توانیم به درون او پی ببریم که در ادامه براساس رشد حرکتی و دستگاه هماهنگی کودکان ۵ سال به بالا  این موارد را بررسی می کنیم :

  1. اگر کودک شما برای نقاشی کشیدن مدام به دنبال فردی است تا به او کمک کند و به تنهایی نمی تواند این کار را  انجام دهد ، او فردی وابسته به دیگران است
  2. کودکان ترس های درونی خود را با کشیدن آتش ، دیو، هیولا و موجودات ترسناک نشان می دهند که لازم هست حتما این موارد را با ارتباط گرفتن صحیح با کودک برطرف کنید چرا که بسیاری از اختلالات بزرگسالی ریشه در همین ترس ها دارند .
  3. به نقاشی های کودک توجه کنید اگر او سگی سیاه یا فردی ناشناس را می کشد یعنی رازی پنهان دارد که به شدت ذهن او را درگیر کرده و آزارش می دهد که باید هرچه سریع تر پرده از این راز بردارید و آرامش را به دلبندتان هدیه بدهید .
  4. گاهی کودکان در نقاشی های خود از خطوط نامنظم استفاده می کنند و یا همیشه تنها از یک رنگ برای رنگ کردن اجزای نقاشی استفاده می کنند این نقاشی نشان میدهد کودک شما بیش فعال ، لجباز یا بی حوصله است .
  5. درهنگام نقاشی کشیدن اگر مشاهده می کنید که کودک مدام از پاک کن استفاده می کند و یا برگه کاغذ را عوض می کنید نشان دهنده وسواس بودن کودک شماست
  6. برخی از کودکان از نشان دادن نقاشی خود به دیگران خودداری می کنند این کودکان معمولا خجالتی و کم رو هستند و یا اینکه ممکن است قبلا شما او را سرزنش کرده اید و در نتیجه این رفتار را در کودک تشدید کرده اید .
  7. گاهی ما از کودکان میخواهیم تصویری خاص را بکشند مثلا از آن ها  می خواهیم درخت بکشند اما آن ها  تصاویر دیگری را به نقاشی خود اضافه می کنند که این نشان دهنده ی اضطراب در کودکان است و باید این موارد را پیگیری و بررسی کنیم و آن را رفع کنیم
  8. کشیدن تصاویر کوچک و ریز نشان دهنده خجالتی بودن ، کم رو بودن و گاهی لاغر بودن کودک است
  9. کشیدن تصاویر بزرگ در نقاشی ، مثلا کشیدن یک آدم بزرگ نشان دهنده ی اختلالات عاطفی کودک است .
  10. اگر کودک تصویری را بکشد و آن را پاک کرده  و سعی کند تصویری بهتر نقاشی کند این نشان دهنده هوش عالی اوست .

 مواردی را که نام بردیم از جمله مهم ترین مواردی بود که می توان از نقاشی های کودکان برداشت کرد . در انتهای این مقاله به شما توصیه می کنیم که حتما سعی کنید توسط نقاشی های کودکان با ان ها ارتباطی موثر برقرار کنید .

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *