جمعه ,۱۱ آذر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / ❤️ ویژگی های انسان سالم
ویژگی های انسان سالم

❤️ ویژگی های انسان سالم

سلام به همراهان همیشگی، همانطور که میدانید هر فرد سالم در زندگی خود نیاز مداوم به تنوع و احساسات تازه دارد. انسان های سالم از كارهای روزمره و عادی رنجیده خاطر شده و درجست و جوی تجربه های تازه هستند. این افراد ماجراجو، ریسک پذیرند و به دنبال کشف چیزهای تازه خواهند رفت.

به طور کلی باید بگوییم هیچ فردی از داشتن آرامش بدش نمی آید و همیشه در تلاش است به کار و فعالیت به این آرامش در زندگی خود دست پیدا کند. اگر میخواهید سریع تر به تصوری که از شادابی و آرامش در ذهن خود دارید، برسید؛ دانستن معیار های سلامت روانی به شما کمک خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

خواست همه انسان ها سلامت روانی و جسمانی است و همه افراد در تلاش اند شخصیت های سالمی در زندگی داشته باشند و این شخصیت را برای برقراری با افراد استفاده کنند. به نظر شما چه افرادی از این شخصیت سالم بهره مند اند؟

افراد سالم از قید و بندهای گذشته آزادند و در سطح معقول و آگاه عمل می كنند، از نیروهایی كه آنها را هدایت می كنند كاملا آگاهند و می توانند بر آنها غلبه کنند. وجود آدمی برداشتن هدفهای دراز مدت است و انسان را از حیوان، شخصیت سالم را از بیمار و كودك را از سالمند جدا می کند.

این انسان ها نیاز مداومی به تنوع، احساس و درگیری تازه دارند. نگاه شخص سالم به آینده او را به جلو حرکت می دهد و این نگرش با هدف های خاص، خود شخصیت را یکتا می سازد و سبب افزایش میزان تنش او می شود .

هفت معیار یک شخصیت سالم :

  1. امنیت عاطفی
  2. گسترش مفهوم خود
  3. مهارت ها و وظایف
  4. ارتباط صمیمانه خود با دیگران
  5. ادارك واقع بینانه
  6. فلسفه یگانه سازندگی
  7. عیینیت بخشیدن به خود

با تجزیه و تحلیل ساختار یک جامعه در گذشته و حال، اهمیت نیروهای اجتماعی و فرهنگی برای درك یكایك اعضای جامعه میسر می شود. بنابراین كلید درك شخصیت متغیر انسان، شناسایی ماهیت جامعه است. شخصیت، سالم و ناسالم به فرهنگ بستگی دارد. درواقع فرهنگ مانع یا حامی رشد و تكامل انسان است.

سلامت روان بستگی به این دارد كه یک جامعه تا چه اندازه نیازهای اساسی افراد جامعه را برآورده می كند؛ نه اینكه فرد تا چه حد خود را با جامعه سازگار می كند. در نظر داشته باشید که سلامت روان بیش از آنكه امری فردی باشد، مساله ای اجتماعی است. اثرات جامعه ناسالم ایجاد دشمنی، بدگمانی، بی اعتمادی است و مانع از رشد كامل آنها می گردد و درمقابل؛ اثرات جامعه سالم، ایجاد عشق به یکدیگر، ایجاد بارور، كارآمد و خلاق می باشد.

یک شخص سالم در حال تحقیق ذات و خودشكوفایی است، شخصی است كه شایستگی بودن و شدن را دارا می باشد. جوانان نمی توانند بطور کامل خواستار تحقق خود باشند، زیرا آنان احساس هویت نیرومند و استقلال ندارند و به رابطه عاشقانه پایدار نرسیده اند، اما این جوانان می توانند به سوی تحقق خود پیش روند و ویژگیهایی را نشان دهند كه نشان دهنده رسیدن به سلامت روانی باشد.

ویژگی های انسان سالم

از ویژگی های دیگر افراد خود شكوفا می توان به، شناخت عینی از موضوعات پیرامون خود به همانگونه كه وجود دارد، ادراك صحیح از واقعیت عینی و تشخیص ریاكاری و نادرستی اشاره کرد.

شخصیتهای ناسالم، جهان را با قالب ذهنی خود ادارك می كنند و می خواهند به زور آن را به شكل ترس، نیاز و ارزشهای خود در آورند.

بر اساس باور روان شناسان شناخت گرا، اشخاص سالم، رویدادهای محیط را با استفاده از روشهایی تعبیر و تفسیر می كنند، این تفسیرها به احساس خوب و رضایتمند می انجامد و آن ها را قادر می سازد تا برای حل مسائل زندگی خودشان مهارتهای خاصی را به بكار گیرند.

برای ایجاد شخصیت سالم، پنداری مثبت و سالم درنظر گرفته می شود. عزت نفس، زندگی كامل در زمان حال، پذیرش احساسات، ادامه یادگیری چگونه آموختن، ارتباط خوب با دیگران، ذهن باز داشتن به افكار خود، توانایی تصمیم گیری مستقل و خلاقیت را از ویژگی های شخص سالم میتوان برشمرد.

معیارهای سلامت روانی

سلامتی نه فقط به فقدان بیماری و نقص عضو بلكه به حالت رفاه كامل جسمی، روانی و اجتماعی اطلاق می شود. سلامت روانی به عنوان یكی از معیارهای تعیین كننده سلامت عمومی شناخته می شود. فردی كه از سلامت روانی برخوردار است، ضمن احساس راحتی و آسایش قادر است در اجتماع بدون هیچ مشکلی به فعالیت بپردازد.

مطالعات زیستی ـ شیمیایی مغز انسان نشان می دهد كه سلامت روان و ذهن، به منظم و متعادل بودن فعالیت های الكتروشیمیایی سلولهای مغزی و دستگاههای عصبی بستگی دارد .

تفاوت رفتارهای عادی و غیرعادی یك امر رتبه ای و درجه بندی شده است. همانطور که میدانید برخی از مردم بیش از دیگران منطقی هستند و بعضی دیگر چنان غیر منطقی هستند كه در زمینه سازگار شدن با زندگی به كمك نیاز دارند .

طبیعت انسان بر سه محور استوار است: آزادی اراده، اراده معطوف به معنا و معنای زندگی. با آنكه در معرض شرایط بیرونی معینی هستیم كه بر زندگی ما تاثیر می گذارد با این حال در انتخاب واكنشهای خود نسبت به این اوضاع و شرایط آزاد هستیم. اراده معطوف به معنا و معنای زندگی به نیاز مداوم انسان به جست و جستجو نه برای خویشتن بلكه برای معنایی كه به هستی ما منظور می بخشد ارتباط می یابد. درواقع اگر ما بتوانیم از خود فراتر رویم و خود را در راه چیزی یا كسی ایثار كنیم، انسان تر می شویم. جوهر وجود انسان از معنویت، آزادی و مسولیت تشكیل می شود.

درنظر داشته باشید که سلامتی و عدم سلامتی روانی به مقدار زیادی ناشی از تجارب موفق و ناموفق در دوران تحصیلی و واكنش های معلمان و والدین نسبت به آنان است .

زمانی كه شخصیت كودك شكل نگرفته، سالهای نخست زندگی تحصیلی خود را آغاز می كند، در مسیر رشد و بالندگی قرار می گیرد و در طول بهترین سالهای عمر خود، با عوامل مختلف موثر بر تحول شناختی، عاطفی و اجتماعی به كنش متقابل می پردازد كه نتیجه اش همان چیزی است كه به صورت جوان ۱۹ ـ ۱۸ ساله ای به جامعه تحویل داده می شود .

حال چنانچه این فرد به ویژگی ها و خصایص شخصیت سالم آشنا و در جهت كسب آنها تلاش كند، زندگی ای سرشار از امید و شادی و همراه با موفقیت و آرامش خواهد داشت.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *