پنج شنبه ,۱۴ مهر ۱۴۰۱
سرخط خبرها
خانه / آموزش / ❤️ ۹ تیپ شخصیتی انیاگرام
۹ تیپ شخصیتی انیاگرام

❤️ ۹ تیپ شخصیتی انیاگرام

شناخت و دسته‌بندی تیپ‌های شخصیتی مختلف یکی از فعالیت‌های حوزه روان‌شناسی است که علاقه‌مندان زیادی نیز دارد. شناخت انواع تیپ‌های شخصیتی به ما کمک می‌کند تا ضمن این‌که شناخت بهتری از خودمان داشته باشیم نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و ارتباط مؤثرتری با دیگران برقرار کنیم. علاوه بر این در زمینه انتخاب شغل و انتخاب همسر آینده نیز  کمک می‌کند.

روان‌شناسان از مدل‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی تیپ های شخصیتی افراد استفاده می‌کنند یکی از مدل‌های شناخته شده و کاربردی برای دسته‌بندی و تحلیل و معرفی انواع ۹ نوع تیپ شخصیتی مدل انیا گرام است که درادامه به بررسی این تیپ‌های شخصیتی می‌پردازیم.

انیاگرام enneagram کلمه‌ای یونانی‌ست که از دو بخش ennea به معنای ۹ و gram به معنای وجه تشکیل شده است. enneagram در زبان فارسی انیاگرام ، ایناگرام ، اینیاگرام و حتی آناگرام نیز ترجمه شده است.

۹ تیپ شخصیتی انیاگرام

۹ تیپ شخصیتی

  1. تیپ شخصیتی اصلاح طلب و کمال گرا Reformer, Perfectionist

 افراد این تیپ به دنبال رفتار اخلاقی اصلاحات و به دنبال کمال هستند و از نتایج کارشان راضی نیستند این افراد استانداردهای بالایی دارند و به ‌طور طبیعی افرادی با قاطعیت هستند. مقید به بایدها و نبایدها هستند و چارچوب اخلاقی برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد. افرادی عاقل و منظم می باشند که سعی می‌کنند همه‌ چیز را براساس قوانین و چهارچوب ‌های منظم ذهنی ‌شان انجام دهند. افرادی کمال‌گرا و بااخلاق هستند.

  1. تیپ شخصیتی یاور و بخشنده Helper, Giver

افرادی این تیپ را دارند، به دنبال عشق و محبت به دیگران هستند. برای این افراد کمک کردن مهم‌ترین وظیفه‌ای است که در زندگی دارند و علاوه بر محبت کردن؛ به دنبال کسب محبت از سمت دیگران نیز می باشند. افرادی متفکر و سخت‌کوش هستند که عمیقاً توسط دیگران دوست داشته می‌شوند. سخاوت مند و خون ‌گرم می‌باشند و رفتاری دوستانه و صادقانه دارند.

  1. تیپ شخصیتی بلندپرواز و مجری Achiever, Performer

افراد این تیپ جذاب جاه‌طلب پرانرژی و دارای اعتماد به ‌نفس بالایی هستند. این افراد تمایل دارند تا به چیزهای عالی برسند و دیگران آن‌ ها را تایید کنند و ترجیح می‌دهند از یک برنامه عملی پیروی نمایند. کلمه کلیدی در طول زندگی این افراد واژه موفقیت است، از رقابت لذت می‌برند و همیشه سعی می‌کنند تا برنده باشند آن‌ها تلاش می‌کنند تا بهترین جایگاه و مقام را داشته باشند.

  1. تیپ شخصیتی فردگرا و رمانتیک Individualist, Romantic

افرادی حساس، زودرنج، درون‌گرا و بسیار هنرمند هستند. احساسات نقش اصلی را در زندگی آن‌ها بازی می‌کند، تخیل قوی دارند و به اتفاقات گذشته به قدری فکر می‌کنند که گاهی این تخیل باعث تحریف واقعیت می شود. این افراد دارای روحیه های حساس و علاقه مند به اشکال مختلف هندسی هستند. معمولاً کم‌ حرف هستند و از کارهای خسته‌کننده و یکنواخت فراری می باشند. و حساس‌ترین تیپ را در بین تیپ ‌های شخصیتی اینا گرام دارند.

  1. تیپ شخصیتی محقق و منزوی Investigator, Observer

افرادی درون‌گرا خلاق مستقل و مبتکر هستند، اهل مطالعه بوده و متفکران عالی هستند که ترجیح می دهند به‌تنهایی کار کنند. این افراد می‌خواهند احساس مفید و ارزشمند بودن داشته باشند. زمان زیادی از وقت خود را صرف جستجو و کاوش می کنند، به همین دلیل ممکن است از نگاه دیگران کناره گیر و منزوی به نظر برسند. حل کردن و تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده که کسی از پسش برنمی‌آید برای آن‌ها یک تفریح به حساب می‌آید.

  1. تیپ شخصیتی وفادار و وظیفه شناس Loyalist, Loyal Skeptic

افرادی به شدت قابل اعتمادند که دوستان فراوانی دارند زیرا با همه چیز منصفانه برخورد می‌کند و سعی می‌کنند تا بهترین تصمیم را درباره اتفاقات بگیرند. از دروغ متنفرند و سعی می‌کنند با هر ابزاری به افکار دیگران پی ببرند. این افراد برای بیان خود باید احساس امنیت کنند و به‌ دنبال ایمنی و سازگاری هستند.

  1. تیپ شخصیتی تنوع طلب و بی ثبات Enthusiast, Epicure

در بین همه تیپ ‌های شخصیتی انیاگرام، هیچ تیپی به اندازی آن‌ها مشتاق و هیجان نیست، بنابراین اطرافیان با آن‌ها لحظات خوش و پرهیجانی را تجربه می‌کنند. این افراد تلاش می‌کنند تا در لحظه از زندگی لذت ببرند و می‌خواهند که زندگی را به بهترین وجه ممکن پیش ببرند. افرادی برون‌گرا و خودجوش هستند و خوش‌مشرب و شوخ می باشند که عاشق تفریح و غذا  بوده و ایده پرداز هستند و در هر فعالیتی به شادی و تفریح هم فکر می‌کنند.

  1. تیپ شخصیتی مبارزه طلب و محافظ Challenger, Protector

افراد این تیپ می‌خواهند احساس کنند که کنترل سرنوشت خود را دارند رهبران نیرومند و قوی هستند که مهارت تصمیم‌گیری سریع و مؤثر را دارا می باشند. بسیار اهل چالش و حتی جنگیدن هستند در کارها و حرف‌هایشان قاطع عمل می‌کنند و دوست دارند دیگران نیز به حرف‌های آن‌ها عمل کنند.

براحتی ایرادهای دیگران را به آن‌ها می گویند و افرادی رک هستند این افراد سریع وارد عمل می‌شوند، نقاط ضعف و قوت را به‌خوبی شناسایی می‌کنند و اینکه دیگران در مورد آنها چه فکری می کنند، برایشان بی اهمیت است.

  1. تیپ شخصیتی میانجی و صلح طلب Peacemaker, Mediator

افراد این تیپ به دنبال امنیت راحتی و آرامش خود هستند و همیشه به دنبال ایجاد تعادل هستند و سعی می‌کنند به دنیای اطرافشان نسبی نگاه کنند. با همه چیز موافق هستند چرب زبان بوده و بعضاً آب زیر کاه، این افراد تعامل مسالمت‌آمیز را ترجیح می دهند، خوش‌بین و سازگار هستند و در جهان به دنبال صلح و ثبات می باشند.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *