دوشنبه ,۸ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / عزت نفس در كودكان

عزت نفس در كودكان

عزت نفس ارزیابی ما از شایستگی هایمان است كه برتجربیات هیجانی، رفتار آتی و سازگاری روانی درازمدت ما تاثیر می گذارد.

 

لحظه ای به عزت نفس خود فكر كنید. شما غیر از ارزیابی كلی از ارزش خودتان به عنوان یك انسان ارزیابی های متعددی نیز از خود دارید. برای مثال شاید خودتان را از دید دیگران بسیار دوست داشتنی بدانید یا درتكالیف دانشگاه خود را بسیار خوب بدانید، اما در زمینه ورزش تا اندازه ای شایسته بدانید.

عزت نفس كودكان پیش دبستانی به اندازه كودكان بزرگ تر و بزرگسالان چندان مشخص نیست و معمولا توانایی خود را خیلی زیاد و دشواری تكالیف را كمتر از حد ارزیابی می كنند.

در دوره ای كه كودكان پیش دبستانی باید درمهارت های جدید تسلط یابند، عزت نفس زیاد به كمك آنها می آید. اغلب كودكان پیش دبستانی می دانند كه بزرگ تر و قوی تر می شوند و می فهمند كه شكست در یك موقعیت، اغلب به موفقیت در موقعیت دیگر تبدیل می شود.

شكیبایی و ترغیب بزرگ ترها كه می داننداگر كودكی دردوچرخه سواری مشكل دارد یا نمی تواند با قیچی چیزی را ببرد می تواند پس ازمدتی آن كار را انجام دهد اعتقاد كودك را به توانایی هایش تقویت می كند.

اعتماد به نفس کودکان

برای پرورش خود انگاره سالم دركودكان پیش دبستانی راهكارهای زیركمك كننده است:

۱) رابطه سازنده برقرار كنید

با فراهم كردن فرصت های مناسب نشان دهید كه می خواهید باكودك باشید.

بدون قضاوت كردن، فقط گوش كنید و برخی از افكار و احساسات خود را ابراز كنید.

مشاركت متقابل به كودكان كمك می كند احساس با ارزش بودن كنند.

۲) فراهم كردن زمینه های موفقیت

انتظارات خود را درست تنظیم كنید و وقتی از كودك می خواهید كاری را انجام دهد كه از توانایی های او فراتر است، او را یاری كنید و بركار یا رفتار سازنده كودك تاكید كنید.

با تاكید بر تحسین به جای پاداش های مادی خودانگیزی را تقویت كنید.

به جای این صرفا بگویید «خوب است»،به تلاش ها و دستاوردهای خاص او اشاره كنید.

كار هنری و سایر دستاوردهای كودك رانمایش دهید و افزایش مهارت او را یادآوری كنید.

۳) زمینه آزادی انتخاب را فراهم كنید

حق انتخاب، به كودكان احساس مسئولیت و كنترل بر زندگی می دهد.در صورتی كه كودكان هنوز قادر به تصمیم گیری نباشند، آنها را درگیر انتخاب های آسان كنید، مثلا اجازه دهید آنها تصمیم بگیرند چه موقعی و به چه شكلی تكلیف خود را انجام دهند.

هیجان های كودك را تایید كنید

احساس های نیرومند كودك را بپذیرید و راه های موثری برای برخورد با آنها پیشنهاد كنید.

در صورتی كه هیجان منفی كودك ناشی از اهانت به عزت نفس او باشد، او را تسلی دهید و در عین حال موقعیت را به صورت معقول ارزیابی كنید تا كودك احساس كند مورد حمایت قرار دارد.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *