دوشنبه ,۱۵ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / ذهنیتی به نام عشق

ذهنیتی به نام عشق

عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق در آن امری ذهنی است یعنی عاشق در افکار و پیش فرض های خودش باور دارد معشوقش به او علاقه مند است در حالی که به واقع او از احساسات معشوقش بی اطلاع است یا حتی اگر معشوق از این علاقه با خبر باشد هیچ علاقه ی عینی وبیرونی از طرف معشوق وجود دارد.

بسیاری اوقات نیز عاشق رفتارهای عادی معشوق را حمل بر علاقه می پندارد و دائما برای خود دلیل و برهان می آورد که او به من علاقه دارد و گر نه فلان کار را نمی کرد یا فلان حرف را نمی گفت.

اریک فروم روانشناس مشهور معتقد است عشق دارای چهار ویژگی است:

استقلال – مسئولیت پذیری – احترام – توجه.

اگر ملاک عشق واقعی را این موارد بدانیم در عشق یک طرفه همه ی این موارد نیز یک طرفه است و معشوق از خدا بی خبر یا شاید بی میل هیچ کدام از این اجزا را ندارد عشق دو طرفه و واقعی زمانی است که دو طرف بتوانند از نظر احساسی و ذهنی همه ی احساسات شان را با هم شریک باشند این یک

عشق متوازن و درست است .

ویژگی افرادی که عشق شان یک طرفه است:

۱٫ نپذیرفتن خود

این افراد اعتقاد دارند فرد چندان ارزشمندی نیستند در واقع این افراد از دیرباز دچار احساس کم ارزشی هستند و با آشنا شدن یا برقراری ارتباط ساده ای با یک فردی که عزت نفس پایینی برخودار باشد هنگامی که با شخصی آشنا می شود همواره هراس از آن دارد که مبادا مورد پذیرش او نباشد در شرایط که حتی خودش را نیز نمی پذیرد.

۲٫ خلاء درونی

گاهی فردی در همان برخورد اول یا کمی آشنایی با شخصی شیفته ی او می شود زیرا احساس می کند فرد مزبور دارای ویژگی خاصی است که او کاملا فاقد آن است بنابراین فرد به خاطر آن که ویژگی های معشوق تا حدی کمبودهای او را جبران می سازد به استقبال عشق می رود عشقی که یک سویه است.

۳٫ سلطه جویی یا سلطه گری زیاد

افرادی که دچار عشق یک طرفه هستند عموما در دو سوی انتهای پیوستار احساس تسلط هستند این افراد یا به علت سلطه جویی یعنی این که بخواهند شخص قدرتمندی امور زندگی آنان را بر عهده بگیرد و پشتیبان آنها باشد دچار عشق می شوند یا افرادی هستند که می خواهند بر شخصی و به هر نحو مسلط شوند انگار این افراد می خواهند همه چیز تحت کنترل آنان باشد حتی عشق.

۴٫ ناتوانی در مدیریت احساسات

همه ی افراد گاهی احساس خاصی یا همان علاقه به شخصی یا شئ پیدا می کنند اما برخی افراد این احساس خود را نمی توانند مدیریت کنند به مرور می بینند رفتارشان تحت کنترل احساسات شان قرار گرفته است دائما بی قراری و بی تابی می کنند تا به محبوب خود برسند وحتی در صورت طرد و شنیدن جواب نه نمی توانند با احساسات خود کنار بیایند.

۵٫ به دنبال تایید و رضایت دیگران بودن

این افراد در روابط خود دائما به دنبال تایید کسب کردن و راضی نگه داشتن هستند عاشق می شوند و به صورت ذهنی به رابطه ای قدم می گذارند حتی اگر این ارتباط یک طرفه باشد و فرد مجبور باشد نیازها و آرزو های خود را نادیده بگیرد.

۶٫ تحمل نکردن ناکامی

برخی افراد در فرایند رشد خود و به دلایل مختلف از جمله شیوه های تربیتی ترتیب تولد یا ویژگی های سرشتی تحمل شنیدن جواب رد یا همان نه را ندارند در واقع وقتی قصد به دست آوردن چیزی را دارند نمی توانند تصور نداشتن آن را نیز بکنند این باعث می شود برای به دست آوردن مطلوب خود دست به هرکار بزنند یا واقعیت را که همان یک طرفه بودن عشق است نپذیرند.

۷٫ خود محوری

افرادی که دچار عشق یک سویه می شوند دنیا را براساس برداشت ها و تصورات خود پیش می برند مثلا در افکار خود فرض می کنند اگر من به شخصی علاقه مند هستم حتما او نیز به من علاقه دارد یا اگر از کنار من رد شد دلیلش علاقه به من است هرچه را که خود می پندارند و هر احساسی که دارند را به طرف مقابل نیز نسبت می دهند در واقع این افراد نمی توانند خود را جایی طرف مقابل بگذارند و دنیا را از نگاه او ببینند.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *