دوشنبه ,۱۵ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / بیست درصد مردم، مشکل رواني دارند

بیست درصد مردم، مشکل رواني دارند

فردي که از سلامت روان برخوردار است، چه ويژگي بارزي دارد؟

سلامت روان جدا از سلامت کلي فرد نيست و سال‌ هاست در تعريف سلامت، فقط سلامت جسم را در نظر نمي ‌گيرند.

شخصي که در رابطه با خود و با اجتماع و اطرافيان، احساس ناراحتي دائمي نداشته باشد و نسبت به مسايلي كه برايش اتفاق مي‌ افتد واكنش طبيعي نشان‌ دهد و از نظر عاطفي مشكلي را احساس نكند، داراي سلامت روان است.

چند درصد از افراد جهان به اختلالات رواني دچار هستند؟

بر اساس آمارهاي موجود، حدود 20 درصد از مردم جهان به يكي از اختلالات يا مشکلات رواني دچار هستند. آن چه حايز اهميت است نحوه برخورد با اين بيماران و خانواده آن ها و خدمات ‌رساني درست به اين افراد است.

سلامت روان عبارت است از بهتر سازش كردن با پيشامدهاي زندگي

چه عواملي موجب ايجاد بيماري ‌هاي رواني مي ‌شوند و اختلالات رواني تا چه حد درمان پذير هستند؟

عوامل زيادي در بروز اختلالات رواني موثر هستند، ولي به‌ طور كلي زمينه ‌هاي ژنتيکي، برخي استرس‌ ها و مشكلات زندگي، بيماري‌ هاي جسمي، حوادث و بلاياي طبيعي و يا غيرطبيعي مي‌ توانند بيماري ‌هاي رواني ايجاد كند. اما براي بيشتر اختلالات رواني درمان‌ هاي مقرون به صرفه ‌اي وجود دارد كه اگر به ‌طور صحيح و به موقع استفاده شوند، مي‌ توانند سلامت روان را به فرد باز گردانند.

شايع ‌ترين مشكلات بخش روان ‌پزشكي در جامعه ما چيست؟

از نظر داشتن نيروهاي روانپزشكي كارآمد و خبره در كشور در وضعيت نسبتا قابل قبولي هستيم. بيماري‌ هاي روان ‌پزشكي از نظر علت‌ شناسي و سير درمان خيلي متفاوت با ساير رشته ‌هاي پزشكي نيست، اما نسبت به بيماري ‌هاي جسمي تا حدودي كمتر به آن اهميت داده مي ‌شود.

تعرفه‌هاي پايين كه مشكلي براي برخي از رشته‌ هاي پزشكي محسوب مي‌ شود، در روان‌پزشكي نيز از اين مقوله مستثنا نيست و حتي مي ‌توان گفت وضعيت بدتري دارد.

پايين بودن تعرفه روان ‌پزشكان وخودداري سازمان‌هاي بيمه ‌گر از قبول خدمات روانكاوي از مشكلات جدي سلامت روان در كشور محسوب مي ‌شود.

همچنين گاهي مراجعه ي اشتباه، كمبود امكانات فيزيكي، كمبود تخت‌ هاي بيمارستاني از ديگر مشكلات بخش روانپزشكي است.

چه عواملي در پيشگيري از اختلالات رواني موثر است؟

براي داشتن رواني سالم بايد سعي شود كه عوامل موثر در بيماري‌ هاي رواني را به حداقل رساند و اين مربوط به بحث پيشگيري اوليه از بيماري ‌هاي رواني است، كه علاوه بر خود افراد، همه ارگان‌ ها، نهادها و سازمان‌ هاي كشوري براي فراهم كردن شرايط مناسب و ايده‌آل براي زندگي افراد در جامعه اين وظيفه را بر عهده دارند.

مهم ‌ترين دشمن سلامت روان نيز فقر است كه شامل فقر فرهنگي، مادي و آموزش است.

مسله مهم در مورد افراد مبتلا، آن است كه مانع از تشديد بيماري رواني آنان شويم كه اين موضوع مستلزم داشتن شبكه بهداشتي درماني كارآمد در سراسر كشور است و بايد بتوانيم كساني را كه دچار اختلالات رواني مزمن هستند با حداكثر امكانات درماني و بازتواني به جامعه و سلامت رواني برگردانيم.


به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *