دوشنبه ,۱۵ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / خانواده / به روزترین نوع ازدواج

به روزترین نوع ازدواج

این روزها افسار خلاقیت در ایجاد فرهنگ جدید در دست غربی‌هاست از پدیده ای که تا چندی پیش درگیر آن بودیم و هستیم یعنی جشن طلاق گرفته تا امروزی ترین فرهنگ وارد شده یعنی ازدواج سفید! منظور از ازدواج سفید، زندگی مشترک زن و مرد بدون ازدواج رسمی است یعنی به گونه ای که زن و مرد بدون جاری شدن خطبه عقد یا صیغه برای زندگی ، زیر یک سقف می روند و مانن زن و شوهر با هم زندی می کنند به همخانه!

مصطفی فروتن، محقق علوم رفتاری با اشاره به اینکه تمایل به  ازدواج کاهش یافته و شاهد طلاق‌های هیجانی هستیم، طلاق را عامل اصلی بوجود آمدن این نوع روابط دانست و گفت: تعهدات و ارتباطات در ازدواج های سفید مانند ازدواج‌های رسمی است اما ایران دل خوش به این هستند که درگیر کشمکش ها و گرفتاری‌های پس از طلاق مانند مهریه، دادگاه و… نمی‌شوند در آمریکا نزدیک به اواخر دهه 1990 ، 50 تا 60درصد زوج ها حداقل پیش از ازدواج رسمی مدتی را بدون ازدواج می‌گذرانند این در حالی است که قبل از 1970 زندگی بدون ازدواج رسمی غیر قانونی بوده است.

در فرانسه نیز این نوع ازدواج ها تنها به خاطر منفعتشان صورت می گیرد و بعد از اینکه نیازشان برطرف شد از هم جدا می شوند در این نوع کشورها این ازدواج به زن قدرت می دهد اما در ایران این ازدواج کاملا به ضرر زن تمام می شود.

3/2 زوج های آمریکایی پیش از ازدواج رسمی مدتی را بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می کنند اما در ایران به علت اینکه جامعه‌ای اسلامی است و به هیچ عنوان چنین پدیده‌هایی تعریف شده و ازدواج‌ها به صورت مخفیانه انجام می شود آماری در این خصوص وجود ندارد.

فروتن نیز درباره کاهش نرخ رشد جمعیت گفت: رشد جمعیت، توسعه و گسترش نیاز به امید دارد وقتی امیدی در زندگی، رفتار اجتماعی و بهبود زندگی نداریم  حتما چیزی را تولید نمی‌کنیم و چون عالی ترین محصول نوع بشر تولید مثل است به همین جهت نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا می کند به دنبال ، آن نرخ  تولید ملی و اجتماعی نیز پایین می آید و وابستگی اجتماعی و اقتصادی افزایش پیدا می کند ازدواج سفید از ابتدا به طلاق بی دردسرد و راحت فکر می کند پس بهتر بود اینگونه روابط به جای ازدواج سفید، طلاق سفید نام می گرفت.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *