یکشنبه ,۱۴ خرداد ۱۴۰۲
سرخط خبرها
خانه / خانواده / با فرزندان دوقلو خود چگونه رفتار کنيم

با فرزندان دوقلو خود چگونه رفتار کنيم

چهره من و خواهرم شباهت زيادي با هم دارد و به همين دليل از بچگي در مهماني ها گهگاه مرا به نام خواهرم که از من بزرگ تر بود، صدا مي زدند و گاهي اطرافيان مي پرسيدند: «تو کدومي؟» اين برخورد اطرافيان اگرچه از روي بي توجهي بود و منظوري نداشتند.

اما گاهي در دل فرياد مي زدم: «براي هزارمين بار! من ياسمينم!» قطعا اين براي آنها که دوقلو هستند، بيشتر اتفاق مي افتد و من خوب مي توانم درک کنم آنها چقدر حرص مي خورند! با دکتر اسما عاقبتي، روان شناس کودک و نوجوان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، درباره بهترين برخورد با دوقلوها و تربيت آنها صحبت کرده ايم.

   استقلال شخصيتي و عملکردي دوقلوها از چه زماني آغاز مي شود؟  شخصيت آنها از همان بدو تولد و اولين ارتباط مادر با آنها شروع به شکل گيري مي کند بنابراين والدين بايد به شخصيت مستقل دوقلوها احترام بگذارند و آنها را موجودات يکساني نپندارند و به خاطر بسپارند بدترين رفتار با دوقلوها، مقايسه آنها با هم است.

  برخي والدين مي پرسند اگر احساس کرديم يک قل را بيشتر دوست داريم چه کنيم؟  تفاوت هاي شخصيتي ناشي از عوامل محيطي، تربيتي و علايق شخصي هر قل، باعث مي شود شخصيت و رفتار دوقلوها متفاوت باشد اما حتي اگر والدين شخصيت يکي از آنها را به ديگري ترجيح مي دهند، نبايد به زبان بياورند.

   البته ممکن است از رفتار و اعمال آنها مثلا گذاشتن عکس يک قل بر پس زمينه رايانه يا تعريف و تمجيد بيشتر او مقابل اطرافيان به اين نظر پي ببرند. بهتر است والدين به نقاط قوت شخصيت دوقلوهاي خود به طور جداگانه توجه کنند؛ مثلا استعداد نقاشي، آداب معاشرت، راستگويي، توانايي ورزشي و…

اگر درس يکي از آنها بهتر بود هم نبايد واکنش نشان داد؟  نه! متاسفانه والدين دوقلوها انتظار دارند تمام ويژگي هاي شخصيتي و عملکردي فرزندانشان مثل هم باشد اما عوامل محيطي و علايق شخصي هرکدام از قل ها مي تواند باعث شود حتي در عملکرد تحصيلي با هم تفاوت داشته باشند.

مثلا يکي از آنها علاقه زيادي به رياضي داشته باشد و ديگري عميقا ادبيات را دوست بدارد بنابراين به جاي تمرکز بر يک ويژگي منفي، بهتر است استعدادهاي مثبت فرزندمان را بيابيم و آنها را تقويت کنيم.    آيا دوقلوها بايد هم کلاس باشند؟  در اين مورد قانون مشخصي نداريم اما اگر والدين متوجه شدند که اولياي مدرسه، معلمان و دانش آموزان مرتب فرزندان آنها را با هم مقايسه مي کنند، بايد ترتيبي دهند که آنها در کلاس هاي جداگانه باشند در غير اين صورت هم کلاس بودن آنها باعث پيشرفت تحصيلي و خوشايند بودن محيط کلاس برايشان مي شود.

   بايد همه چيز را براي هر دوي آنها تهيه کنيم؟  به هيچ وجه! بچه ها بايد ياد بگيرند زماني وسيله اي برايشان تهيه مي شود که به آن نياز داشته باشند مثلا اگر ليوان يکي از آنها شکسته، نبايد براي هر دوي آنها ليوان بخريم. با اين کار به کودکان مي?آموزيم مبناي خريد کردن والدين نياز اعضاي خانواده است نه مقايسه کردن.

   آيا دوقلوها بايد مانند هم لباس بپوشند؟  نه لزوما. معمولا والدين دوقلوها لباس هاي يک شکل و يک رنگ براي آنها تهيه مي کنند اما بهتر است از زماني که اين بچه ها قدرت انتخاب و اظهارنظر پيدا مي کنند، لباس يا وسايلي که برايشان مناسب است، به آنها نشان دهيم تا خودشان آنچه دوست دارند از مجموعه مورد تاييد ما انتخاب کنند.

گاهي دوقلوها با هم همدست مي شوند تا بر يک بدرفتاري پافشاري کنند، در اين صورت چه واکنشي نشان دهيم؟  اين رفتار مختص دوقلوها نيست و نبايد آن را مانند عملکرد يک سازمان جاسوسي، خيلي پيچيده تصور کنيم. اگر اين ارتباط صميميت بيشتري بين آنها به وجود مي آورد، خوب است تشويقشان کنيم اما اگر هدفشان انجام کارهاي ناپسند است، بايد با هر دوي آنها مطابق قوانين خانواده برخورد و برايشان تنبيه يکساني در نظر گرفت.

به این نوشته امتیاز بدید

درباره ی فائزه وجداندار

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فائزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *