سرخط خبرها
خانه / آموزش / چرا کودکان بازی دالی موشه را دوست دارند؟
پیامک صوتی لاین استور
261

چرا کودکان بازی دالی موشه را دوست دارند؟

دالی موشه نوعی بازی است که از موانع زبانی و فرهنگی سراسر دنیا عبور کرده و به یک بازی جهانی تبدیل شده است. اما چرا همه کودکان از بازی دالی موشه لذت می برند؟
تاثیر بازی دالی موشه بر کودکان
دالی موشه نوعی بازی است که از موانع زبانی و فرهنگی سراسر دنیا عبور کرده و به یک بازی جهانی تبدیل شده است. یکی از ما چشم‌هایش را مخفی کرده سپس یواش یواش آنها را آشکار می‌کند. این کار موجب خنده شدید نوزادان می‌شود که به دنبال آن، ما را هم به خنده وا می‌دارد و بارها و بارها این بازی تکرار می‌شود.

دالی موشه هیچ وقت کهنه نمی‌شود و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود. اما ما انسان‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد در مکان‌های منحصر به فرد و با ژن‌های خاص خود متولد می‌شویم، پس چرا کودکان سراسر دنیا این بازی را دوست دارند؟

کودکان نمی توانند کتاب بخوانند و همچنین افراد زیادی را نمی‌شناسند، بنابراین تداوم شگفتی و فراگیری فرهنگی دالی موشه شاید اشاره‌ای است به این موضوع که این بازی چیزی اساسی در ذهن نوزادان را فعال می‌کند و صرفا نوعی عادت یا مد روز نیست. این بازی می‌تواند به ما اساس چیزی که افکار یک انسان بزرگسال برآن بناشده است را نشان دهد.

تئوری اولیه مبنی براینکه چرا نوزادان از دالی موشه لذت می‌برند تعجب و شگفتی‌شان از دیدن دوباره چیزهایی است که ناپدید شده‌اند. البته از نظر ما بزرگسال‌ها این موضوع دلیل خوبی برای خندیدن نیست. اما وقتی از دید کودکان به این مساله فکر کنید می‌توانید این موضوع را بپذیرید.

کودکان در ابهامی یکنواخت و دایمی قراردارند و باید به تدریج اتفاقاتی که اطراف‌شان رخ می‌دهد را بشناسند و درک کنند. شما وقتی صدای کسی را درخانه بشنوید، می‌دانید او دور نیست و اگر آن فرد از پشت مبل صدای‌تان کند می‌دانید که او هنوز وجود دارد، اما با خود لحظه‌ای فکر کنید که با چه دلایلی و چگونه به این درک و اطمینان رسیده‌اید.

ژان پیاژه، روانشناس سوئیسی، این اصل را تداوم شی ء نامیده است. این اصل در واقع درک وجود جسمی است حتی وقتی دیده نمی‌شود و بنابر گفته او دو سال اول زندگی کودکان طول می‌کشد تا این اصل را درک کنند و مسلما در این دو سال، بازی دالی موشه برای آنها بسیار جالب و مهم است.

وقتی از این نگاه به بازی دالی موشه بنگرید دیگر تنها سرگرمی و شوخی به نظر نمی‌آید، بلکه به کودکان کمک می‌کند اصول اساسی وجود چیزی را بارها بیازمایند و همینطور یاد بگیرند ممکن است اطراف شان چیزهایی وجود داشته باشد.ثابت شده است که دالی موشه می تواند در سال های اولیه زندگی کودک در رشد شناختی او بسیار مفید باشد. اما تردیدهایی نیز وجود دارد مبنی براینکه لذت بردن از این بازی صرفا آموزشی نیست و موضوعی عمیق تر پشت آن نهفته است که محققان با تحقیقات خود به توضیح آن پرداخته‌اند.

دانلود داستان دالی موشه

دالی موشه هیچ وقت کهنه نمی‌شود و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود

 

• ” دالی موشه” راهی برای برقراری ارتباط
از ۳ ماهگی به بعد کودک شما نون بازی دالی موشه را یاد می گیرد،
 ابتدا این مادر است که صورتش را پنهان می کند و با نمایان کردن مجدد صورتش ، کودک باید بخندد. این کار معنی خاصی ندارد؟ این دقیقاً همان کاری است که هنگام گفت وگو انجام می دهیم. منتظر می مانیم تا طرف متقابل صحبتش تمام شود بعد شروع به صحبت می کنیم . با کمک بازی دالی موشه، کودک شما با قوانین اصلی برقراری ارتباط آشنا می شود. به این ترتیب در ۴ ماهگی هنگامی که با او صحبت می کنید در عین حال که صداهایی را ادا می کند ، گاهی سکوت می کند و به شما فرصت می دهد تا پاسخ دهید.
• ” دالی موشه ” راهی برای تأثیر گذاشتن
برای برقراری ارتباط با اطرافیان باید گاهی مبتکر بود. برای برقراری ارتباط با یک نوزاد نمی توان از راه های ساده کمک گرفت. دالی موشه بهترین راه برای آغاز ارتباط با یک کودک و تأثیر گذاشتن بر اوست . وقتی یک بار با کودک دالی موشه بازی می کردید، او هر روز منتظر تکرار این بازی از سوی شما خواهد بود. لازم نیست منتظر بمانید. کودک، خود مشتاق برقراری ارتباط با شما خواهد بود.
• ” دالی موشه ” راهی برای آماده سازی کودک برای جدایی ها
وقتی شما صورتتان را پشت یک دستمال پنهان می کنید و لحظه ای بعد مثل خرگوشی که زیر کلاه شعبده بازان ظاهر می شود، خود را نشان می دهید ، گمان نمی کنید که کودکتان کمی مضطرب می شود؟ خیر! کودک شما خوب می داند که چند لحظه بعد دوباره شما را خواهد دید. حتی در ۳ ماهگی نوزادتان به خوبی آگاه است که شما صورتتان را پشت پرده مخفی کرده اید. این بهترین راه حلی است که نوزادتان حضور و غیاب و جدایی و بازگشت شما را تجربه و حس کند.
چون این مفاهیم در حال بازی برای کودک آشکار می شود پس، او اعتماد به نفس پیدا می کند و حتی در غیاب لحظه ای شما احساس امنیت می کند . در زمان  جدایی واقعی ، وقتی که او باید از مادر خداحافظی کند و به مهد برود حس امنیت همچنان در او باقی خواهد ماند.
• ” دالی موشه ” راهی برای صبور بودن
وقتی کودک شما گرسنه و منتظر شیشه شیر است، اصلاً خوش اخلاق نیست و ملایم گریه می کند و جیغ می کشد…
کودکی که قبلاً دالی موشه بازی کرده است ، لذت صبر کردن را حس می کند . او می داند اگر کمی منتظر بماند، اتفاق خوبی خواهد افتاد.
• ” دالی موشه ” راهی برای با هوش شدن
هیچ چیز قانون بازی دالی نیست
۱-یک نفر پنهان می شود
۲-خود را مجدداً نشان می دهد
۳-  هر دو می خندند
۴- دوباره بازی از اول آغاز می شود

سکانس های دالی همیشه از همین ریتم تبعیت می کنند. تمرین این سکانس ها بهترین روش برای فعال کردن مغز کودکان است. کودک در این میان یک قانون مهم را می آموزد: رابطه بین علت و معلول
• ” دالی موشه ” راهی برای بزرگ شدن
برای یک کودک وابسته به پدر و مادر هیچ چیز لذت بخش تر از پنهان و دور شدن از والدین نیست. او با اجرای این بازی هر وقت بخواهد از چشم مادر ناپدید می شود. وقتی پنهان می شود و شما به دروغ نشان می دهید که او را نمی بینید و دارید دنبالش می گردید ، و این حس را پیدا می کند که دوستش دارید و از نبودنش ناراحت هستید. در ابتدا کودکتان خود را پشت دستانش پنهان می کند  چون خودش کسی را نمی بیند ، گمان می کند دیگران هم او را نمی بینند. این وضعیت در ۴-۵ سالگی تغییر می کند و مغز او دست به ساختن سناریوهای پیچیده تری می زند. حالا وقت قایم باشک است!
به این نوشته امتیاز بدید
خدمات شبکه های اجتماعی

درباره ی فایزه وجداندار faeze vejdandar

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فایزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

اینو دیدی ؟

21697

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که …

11697

دشمن سرنوشت کودک را بشناسید!

همه ی ما آرزو داریم، فرزندانی باهوش و درسخوان داشته باشیم و هرگز برای فرزندانمان …

27597

آموزش هایی که یک پدر باید به پسرش بدهد

با اینکه خیلی‌ها گمان می کنند مادرها مهمترین نقش را در تربیت بچه دارند، چیزهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *