سرخط خبرها
خانه / روابط اجتماعی / هیجان کودک برای ورود خواهر یا برادر کوچک‌تر
پیامک صوتی لاین استور
101

هیجان کودک برای ورود خواهر یا برادر کوچک‌تر

نوزاد دوم در را‌ه است

چند وقت دیگر دوباره مادر می‌شوید و به اصطلاح فرزند دوم‌ شما به این دنیا پا خواهد گذاشت. کنار آمدن و آماده‌سازی فرزند بزرگ‌تر برای ورود نوزاد تازه، مشکلی جدی برای مادران به شمار می‌رود. باید بدانید کودک‌تان به فرصت نیاز دارد و البته شما هم باید صبور باشید.

 
تغییر در کل خانواده
پا گذاشتن نوزاد تازه به این دنیا،‌ تغییرات اساسی را در کل خانواده شامل می‌شود. با ورود نوزاد‌ تازه از‌ راه ‌رسیده کودک بزرگ‌تر، گاهی با نوزاد جدید با محبت و گاهی با خشم و حسادت برخورد می‌کند. در عین حال، آماده‌کردن کودک برای ورود نوزاد جدید، موجب شکل‌گیری روابط مناسب میان آنها می‌شود.

 
صبر کودک و بردباری مادر
برای اینکه کودک‌تان با شرایط جدید وفق پیدا کند، نیاز به صبر دارد و البته بردباری شما مادر و پدر. برای کودک اینکه بخواهد با فرد دیگری در جلب توجه و محبت از سوی والدین شریک شود، دشوار است. از طرفی رابطه کودک با والدین‌ به دلیل ورود خواهر یا برادر جدید، تغییر خواهد کرد و شاید در این هنگام کودک نسبت به نوزاد، احساس رنجش کند. کودکان شاید به دلیل کم‌شدن توجه، احساس کنند والدین دیگر آنها را دوست ندارند و در این هنگام شروع رفتارهای بچگانه چون مکیدن شست، با شیشه شیرخوردن و درخواست برای غذا در دهان گذاشتن، مشاهده می‌شود. این رفتارها نشانگر تمایل کودک برای کسب توجه والدین است و دادن توجه اضافی در این موارد موجب تشویق رفتارهای بچگانه و تداوم آنها خواهد شد. اگر هم رفتارهای مطلوب کودک مورد توجه و تشویق قرار نگیرد، او با رفتار نامطلوب جلب توجه می‌کند و در این هنگام توجه اضافی مانند تعریف بی‌مورد، دلیل آوردن، جروبحث و توجیه‌، موجب تکرار رفتارهای بچگانه در کودک خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود از توجه به رفتارهای بچگانه کودک خودداری شود.

 
زمان آماده‌سازی کودک
برای آماده‌سازی کودک و گفتن اینکه تا چند وقت دیگر بچه دیگری در خانواده پا خواهد گذاشت، نباید تعلل کرد. وقتی مادر باردار است، آماده‌سازی کودک باید شروع شود و اگر کودک در سنین پیش‌دبستانی یا دبستانی است، این نکته اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و نباید آماده‌سازی را به تعویق انداخت. البته نباید به کودک بگویید برای او یک دوست یا همبازی می‌آورید؛ زیرا کودک از خوابیدن طولانی‌مدت نوزاد یا ناتوانی شیرخوار در بازی‌کردن با او ناراحت می‌شود. از طرفی کودک شما به دیدن عکس‌ها و شنیدن داستان‌های مربوط به دوران نوزادی‌اش علاقه‌مند است. به همین دلیل شیرخوار دوست یا فامیل‌‌تان را به کودک نشان بدهید یا درباره خانواده‌ای که منتظر نوزاد جدید هستند، برای او داستان بگویید.

 


پس از به دنیا آمدن نوزاد، چه باید کرد؟

آیا کودک باید نوزاد را در بیمارستان ببیند؟ بله. باید به کودک‌تان این اجازه را بدهید که نوزاد تازه از راه رسیده را در بیمارستان ببیند؛ چرا که این امر باعث کاهش احساس نگرانی وی درباره سلامت مادر خواهد شد. پیش از آمدن کودک به بیمارستان، به او مدت ملاقات و زمان برگشتن به خانه را بگویید و با گرفتن یک جشن تولد کوچک، ورود خواهر یا برادر جدید را جشن بگیرید. گاهی اوقات کودکان هنگام ملاقات مادر، ساکت و نگران هستند یا تمایلی به در آغوش‌گرفتن مادر یا حتی بوسیدن او ندارند. بنابراین خود را برای واکنش‌های کودک آماده کنید و آنها را بپذیرید. البته اگر کودک را در انجام فعالیت‌های مربوط به نوزاد شرکت دهید، این مشکل به مرور زمان حل می‌شود.


به اندازه کافی به کودک‌تان توجه و محبت کنید

به اندازه کافی به کودک‌تان توجه و محبت کنید؛ نه کم، نه زیاد. چون توجه زیاد، باعث لوس شدن وی و کم‌توجهی باعث سرخوردگی و تنفر کودک می‌شود. باید ترتیبی اتخاذ کنید که برنامه‌های‌ روزانه‌ کودک،‌ طبق‌ روال‌ گذشته‌ ادامه‌ پیدا کند. به کودک اهمیت دهید تا احساس احترام به خود در او شکل بگیرد و او را برای رفتار مناسب با نوزاد تشویق کنید. البته رفتارهای نامناسب‌ او را نادیده نگیرید و زمانی که بدرفتاری‌های جدی می‌بینید، سریع عکس‌العمل نشان دهید زیرا او باید متوجه شود که صدمه زدن به نوزاد، قابل‌قبول نیست و با انضباط خاصی با او برخورد می‌شود اما باید بعضی‌ از رفتـــارهای‌ نامناسب‌‌ او‌ را هم نادیده‌ گرفت. به عنوان نمونه، بعضی‌ از رفتارها مانند کودکانه‌ صحبت‌ کردن‌ را نادیده‌ بگیرید و هنگام‌ انجام‌ رفتارهای‌ بچگانه‌ با او صحبت‌ نکنید و به‌ او نگاه‌ نکنید. در این‌ زمان‌ از اتاق‌ خارج‌ شوید یا به‌ کار خود بپردازید اما در مقابل رفتارهای مطلوب تشویقش کنید. در عین حال، خریدن اسباب‌بازی‌های جدید برای او مفید و سودمند است؛ چرا که وقتی فرزند دوم‌ شما به دنیا می‌آید و دنیای توجه و هدایا معطوف او می‌شود، فرزند اول‌ شما چیزهایی برای خودش خواهد داشت که سرش با آنها گرم باشد و به خواهر یا برادر کوچکش حسادت نکند.

به این نوشته امتیاز بدید
خدمات شبکه های اجتماعی

درباره ی فایزه وجداندار faeze vejdandar

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فایزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

اینو دیدی ؟

21697

وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟

می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که …

11697

دشمن سرنوشت کودک را بشناسید!

همه ی ما آرزو داریم، فرزندانی باهوش و درسخوان داشته باشیم و هرگز برای فرزندانمان …

27597

آموزش هایی که یک پدر باید به پسرش بدهد

با اینکه خیلی‌ها گمان می کنند مادرها مهمترین نقش را در تربیت بچه دارند، چیزهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *