سرخط خبرها
خانه / آموزش / فواید دوستی در کودکان
پیامک صوتی لاین استور

فواید دوستی در کودکان

در خارج از دایره‌ی خانواده، مهم‌ترین روابط اجتماعی کودک روابط او با دوستانش است. همان‌طور که انتظار می‌رود همچنان که کودکان بزرگ‌تر می‌شوند استنباط آنان از دوستی تغییر می‌کند. محققان برای بررسی استنباط کودکان از دوستی از روش مصاحبه استفاده می‌کنند (“بهترین دوستت کیست؟” “چرا سارا بهترین دوست تو است؟”) و یا اینکه کودکان را با معماهای فرضی روبرو می‌کنند و درباره‌ی آن‌ها از کودکان سؤالاتی می‌کنند.

بر طبق نظر بعضی از نظریه‌پردازان مفاهیم دوستی در طی مراحلی ایجاد می‌شود که به‌موازات مراحل رشد مهارت‌های نقش بازی کردن پیش می‌رود. ازاین‌رو هرچند که بسیاری از کودکان پیش مدرسه‌ای باهم دوست می‌شوند غالباً روابط باثباتی ندارند و مشخصه‌ی دوستی آن‌ها “همبازی بودن” است؛ ازنظر آنان دوست کسی است که بتوانند با او بازی کنند. البته، کودکان بزرگ‌تر دوستی را روابطی می‌دانند که چیزی بیش از کنش متقابل موقت است.

استنباط کودکان از دوستی بین ۵ سالگی تا نوجوانی از سه سطح عمده می‌گذرد. در سطح اول، یعنی از پنج‌تا هفت‌سالگی دوستان همبازی‌هایی هستند که کودک آن‌ها را زیاد می‌بیند و معمولاً همسایه یا همکلاسی هستند. معمولاً به یکدیگر اسباب‌بازی و خوراکی می‌دهند، “خوش‌رفتارند” و ” باهم خوش می‌گذرد”. دوستی وضعیت ثابتی ندارد، خیلی زود شکل می‌گیرد و خیلی زود هم به پایان می‌رسد. در این دوران دوست داشتن یا نداشتن ویژگی‌های شخصی ثابت کودک دیگر اصلاً مطرح نیست. بچه‌ی پنج‌ساله‌ای گفت ” وقتی با آن‌ها بازی نمی‌کنم دوستم ندارند”

کودکان بین سنین ۸-۱۱ سال دوستان را کسانی می‌دانند که با آن‌ها همکاری می‌کنند و چیزهایی باهم ردوبدل می‌کنند. در ضمن اعتماد متقابل، علایق مشترک، تقابل، پاسخ به نیازهای یکدیگر، دوست داشتن خصوصیات مطلوب مانند مهربانی، ملاحظه‌کار بودن نیز از خصوصیات مهم دوستی در این دوران است. ازاین‌رو، بتی ۱۰ ساله ترن را دوست دارد (زیرا دختر خوبی است، به من شکلات و چیزهای خوب می‌دهد و من هم چیزهای به او می‌دهم)

از ۱۲ سالگی دوستی بر اساس درک متقابل و در میان گذاشتن افکار و احساسات و اسرار خصوصی است و معمولاً در دوران طولانی باثبات می‌ماند. دوستان به یکدیگر در حل مسائل روانی و تنهایی و ترس کمک می‌کنند و از رنجاندن یکدیگر می‌پرهیزند. پسربچه‌ی ۱۳ ساله‌ای می‌گفت ” آدم احتیاج دارد کسی را داشته باشد تا بتواند همه‌چیز را به او بگوید یا هر چیزی که انسان نخواهد به گوش دیگران برسد”

 

آنها از راه دوستی:
– سازگاری در رفتار اجتماعی را تجربه می‌کنند.
– قوانین خود را تعیین می‌کنند، انتخابها را ارزیابی می‌کنند و وقتی با دشواریها مواجه می‌شوند، تصمیم می‌گیرند.
– دامنۀ وسیع از احساسات عادی مانند ترس، خشم و عصبانیت را تجربه می‌کنند.
– پِی می‌برند چه‌چیزی مناسب است و چه چیزی نیست.
– موفق به‌فهمیدن موقعیت اجتماعی و قدرت اجتماعی می‌شوند: چه کسی موافق جریان است و چه‌کسی مخالف جریان، رهبری و پیروی را درک می‌کنند، تفاوت درس و غیر آن را می‌فهمند.
– با افراد، دیدگاه‌ها و موقعیت‌های مختلفی مواجه می‌شوند که هر یک مستلزم رفتارها و تعاملات متفاوتی هستند.
– به‌گروه‌هایی تعلق دارند، بنابراین حس خودحرمتی آنان تقویت می‌شود.
رفاقت فقط یک چیز تجملی نیست؛ ضرورتی برای رشد روانی سالم است و میتواند منبع شگفت برای نیرویی احساسی باشد که به‌فرزندتان کمک می‌کند تا اعتماد به‌نفس دائمی را در خود رشد دهد. تحقیقات نشان میدهد که کودکان با دوستان‌شان احساس خوشبختی و اعتماد به‌نفس بیشتر می‌کنند و در بزرگسالی مشکلات اجتماعی کمتری دارند.

از نظر رشدی، رفاقت‌ها اغلب از روندهای زیر پیروی می‌کنند:
– در سن پنج تا نه سالگی، دوستی‌ها معمولاً به‌آرامی و به‌طور اتفاقی شکل می‌گیرند و اغلب خیلی سریع تغییر می‌کنند. شما روند آن را می‌دانید، فرزندتان ممکن‌است یک روز دوست صمیمی کسی باشد و بعد روز دیگر بهترین رفیق دیگری باشد.
– از نه سالگی به‌بعد احتمال بیشتری دارد که “بهترین دوست” داشته باشند و دوستی‌های عمیق‌تری شکل دهند، دوستی‌های بلندمدت‌تر بر مبنای علایق و سلیقه‌های گوناگون.

 رفاقت در کودکان

برای برخی کودکان دوست شدن، ناراحتی فوق‌‌العاده‌ای ایجاد می‌کند

دوست شدن
فرزندتان ممکن‌است با فقط یک دوست شاد باشد یا بی‌نهایت مورد توجه عدۀ زیادی از دوستانش باشد. گاهی اوقات نیز ممکن‌است کاملاً تنها به‌نظر برسد، زیرا علایقی متفاوت از بچه‌های هم‌سن خود دارد.
نگرانی از اینکه فرزندتان به‌دلیل کمبود دائمی دوست آزرده است، کاملاً طبیعی است. این موقعیت میتواند به‌این معنی باشد که او در برابر تنهایی، کمبود عزت نفس و حتی دستاوردهای درسی کمتر، اختلالات غذایی و افسردگی بیشتر آسیب‌پذیر است.
اگر فرزندتان از مصاحبت با خود خوشحال است، عیبی ندارد. نداشتنِ واکنش افراطی مهم است. درحالیکه اکثر کودکان خیلی زیاد به‌رفاقت‌ها وابسته‌اند، برخی اینطور نیستند و کاملاً از این وضعیت خوشحالند.
بسیاری از اینها بزرگسالانی با تدبیر و خلاق می‌شوند. شما فقط وقتی باید نگران شوید که فرزندتان از احساس کنار گذاشته شدن یا طرد شدن از طرف دوستان دلخور به‌نظر می‌رسد.
برای برخی کودکان دوست شدن، ناراحتی فوق‌‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. فرزندتان ممکن‌است بسیار خجالتی باشد – او دشواری زیادی در پیدا کردن دوست دارد. حتی ممکن است‌تمایلات قلدرمآبانه یا خصمانه داشته باشد که بچه‌ها را به‌کناره‌گیری از او وادار کند.
به‌فرزندتان کمک کنید تا دوستانی پیدا کند که نیاز دارد؛ با استفاده از توصیه۲های زیر:
– دربارۀ دوستی صحبت کنید: خاطرات دوستان دوران کودکی خود را تعریف کنید و از او در مورد افکار و احساساتش نسبت به‌رفاقتهای جدید بپرسید.
– مهارتهای اجتماعی و رابطۀ معاشرتی را بیاموزید: وقتی صرف کنید تا به‌فرزندتان نشان دهید چگونه تماس چشمی ایجاد کند و لبخند بزند و نشان دهد که صمیمی است؛ قوانین اجتماعی اساسی، نقاپیدن چیزها یا آسیب زدن به‌دیگران و مشارکت و همکاری را فرا بگیرد؛ یا گفتن چیزهایی شبیه این را تمرین کند: سلام، من سام هستم، می‌آیی بازی کنیم؟

به این نوشته امتیاز بدید
خدمات شبکه های اجتماعی

درباره ی فایزه وجداندار faeze vejdandar

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فایزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

اینو دیدی ؟

آموزش مهارت مهربانی کردن

❤️ آموزش مهارت مهربانی کردن

به این نوشته امتیاز بدید

انواع شناخت رفتارهای روانشناسی کودکان

❤️ انواع شناخت رفتارهای روانشناسی کودکان

          به این نوشته امتیاز بدید

دنیای بازی کودکان

❤️ دنیای بازی کودکان

  به این نوشته امتیاز بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *