سرخط خبرها
خانه / سلامت و بهداشت / حتی پس از ۸ ساعت کار هم انرژی داشته باشید
پیامک صوتی لاین استور

حتی پس از ۸ ساعت کار هم انرژی داشته باشید

گاهی اوقات دوست دارید تنبل باشید. دوست دارید پس از کار به محض رسیدن به خانه جلوی تلویزیون لم دهید و فقط استراحت کنید، علیرغم اینکه می دانید باید کارهای مفیدتری همچون مطالعه، تمیز کردن خانه یا خرید انجام دهید. در این مطلب چند ترفند را برایتان نام برده ایم که با رعایت آنها می توانید حتی پس از کار و خستگی های ناشی از آن نیز می توانید برای انجام کارهای شخصی خود انرژی داشته باشید.

۱٫ فورا شروع کنید

اگر بیش از چند دقیقه استراحت کنید ممکن است انرژی خود را از دست بدهید. انجام کار موردنظر خود را به ساعات پس از صرف شام موکول نکنید. وقتی تازه از راه می رسید و به اصطلاح هنوز بدنتان داغ است، کارهای خود را آغاز کنید. به محض استراحت و چشیدن مزه راحتی خیلی سخت می توانید حس کار را به دست بیاورید و کارهای عقب افتاده دوباره روی هم تلنبار می شوند.

۲٫ جای دیگری بروید

شاید پس از کار به قدری خسته هستید که فقط دوست دارید روی تخت یا مبل بیفتید و استراحت کنید. اما پروژه هایی نیز در دست دارید که باید سریعا تمام شوند. بنابراین، به مکانی بروید بتوانید کار کنید و چیزهای جدیدی نیز بیاموزید. خارج شدن از محدوده راحتی باعث می شود راحت تر به اهداف خود دست پیدا کنید.

به طور مثال، رفتن به کافی‌شاپ هایی که اینترنت هم دارند بهترین مکان برای خواندن اخبار یا نوشتن بلاگ است. در محیط خارج از خانه دیگر حواستان به مسایلی همچون رختخواب و تلویزیون پرت نمی شود. در اجتماع بودن همچنین کمک می کند تا بیشتر بیدار بمانید و کمتر خستگی را احساس کنید.

۳٫ تمرین قانون ۱۰ دقیقه

هنگام انجام پروژه های بیرون از شرکت، ابتدا فقط ۱۰ دقیقه – نه کمتر نه بیشتر – برای آنها زمان صرف کنید. پس از پایان این زمان به خود تبریک بگویید که از عهده آن برآمده اید. اگر تمایل داشتید کارتان را ادامه دهید، این کار را حتما انجام دهید.

از اینکه فقط ده دقیقه زمان برای انجام کار خود صرف کرده اید، نگران نباشید. مهم این است که کار را آغاز کرده اید. ۱۰ دقیقه زمان برای آغاز کاری که همیشه پشت گوش می انداخته اید بسیار هم عالی است. مهم این است که پس از مدتی تمایل پیدا می کنید تا زمان بیشتری برای انجام کار خود صرف کنید.

۴٫ کارهایی که بیشتر دوست دارید را انتخاب کنید

پروژه هایی که شما تمایل زیادی برای انجام آنها دارید بسیار آسان تر و راحت تر انجام می شوند. علاقه به کار باعث می شود تا انرژی بیشتری برای رسیدن به هدف خود صرف کنید. اگر کار مورد نظر خیلی هیجان انگیز نیست (همچون شستن یا اتو کردن لباس ها) سعی کنید به خود تلقین کنید که انجام آنها برایتان لذت بخش است. این بهترین روش برای استفاده درست از زمان ها ارزشمند پس از کار است.

۵٫ ورزش کردن

با کمی ورزش سبک می توانید انرژی لازم برای انجام کارهای خود را به دست بیاورید. روزانه باید حداقل ۳۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید. اگر نمی توانید این زمان را به ورزش اختصاص دهید حداقل در راه خانه مسیری را پیاده روی کنید. ورزش کردن مزایای بسیاری برای جسم، روح و زندگی هر فرد دارد.

روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش سبک انجام دهید و مشاهده کنید تا چه اندازه این ورزش در روحیه شما تاثیر می گذارد و باعث می شو ت وقت گران قیمت خود را روی کاناپه و جلوی تلویزیون هدر ندهید.

۶٫ برنامه ریزی کردن

مکتوب کردن برنامه های خود باعث ایجاد هیجان و خوشحالی برای انجام آنها می شود. پیش از ترک محل کار خود برای ساعات پس از کار برنامه ریزی کنید. همیشه داشتن یک هدف مشخص باعث می شود تا سریع تر و آسان تر آن را آغاز کنید و انجام دهید.

می توانید در خلال کارهای روزانه خود چک لیستی از کارهای موردنظر تهیه کنید. البته ترجیحا واقع بینانه به همه چیز نگاه و طوری برنامه ریزی کنید که از عهده آن بر بیایید و باعث خستگی بیش از حد شما نشود. البته حتما به خاطر داشته باشید وظایف دیگری نیز در خانه دارید که باید به آنها هم رسیدگی کنید.

۷٫ برای انجام کارها زودتر بیدار شوید

گاهی انجام کارهای موردنظر تا حدی مایوس کننده و دلهره آور است. گاهی به قدری خسته هستیم که نمی توانیم با انرژی کافی آنها را انجام دهیم. بهترین کار رفتن به رختخواب، استراحت و صبح زود بیدار شدن است. می توانید پیش از رفتن به محل کار، کتاب خود را مطالعه یا بخشی از پروژه کاری خود را انجام دهید. صبح زود از خواب بیدار شدن استرس دیر رسیدن به محل کار را نیز از بین می برد.

۸٫ خیلی به خود سخت نگیرید

همیشه و در همه حال نمی توانید مفید باشید. بعضی شب ها واقعا انرژی لازم را ندارید، بعضی شب ها به خواب بیشتر نیاز دارید و گاهی هم هنوز سرحال هستید و از عهده کارهای جانبی بر خواهید آمد. این مساله کاملا نرمال و طبیعی است. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد باید خود را ببخشید و چندان به خود سخت نگیرید. مفید بودن پس از کار همه چیز زندگی نیست.

اگر خیلی به خود سخت بگیرید ممکن است زود خسته شوید و دیگر تمایلی به انجام کارهای مفید پس از کار نداشته باشید.

به این نوشته امتیاز بدید
خدمات شبکه های اجتماعی

درباره ی فایزه وجداندار faeze vejdandar

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فایزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

اینو دیدی ؟

درمان وسواس با روش های طبیعی

وسواس فکری و عملی در مراحل اولیه و خفیف بدون نیاز به دارو و روش …

رشد ناگهانی کودکان ۵ تا ۸ ساله چگونه اتفاق می‌افتد؟

یک افزایش سریع در قد و وزن- که در سال اول زندگی و نزدیک بلوغ …

روشی حیرت‌انگیز در درمان افسردگی

محروم‌کردن افراد از خوابیدن به‌عنوان روشی در درمان افسردگی‌های شدید به نظر روشی غیرمنطقی است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *