سرخط خبرها
خانه / آموزش / با تولد کودکم سرکار بروم یا نه؟‌
پیامک صوتی لاین استور
173

با تولد کودکم سرکار بروم یا نه؟‌

حتی اگر تصمیم بگیرید به‌طور کامل وقت خود را صرف رفتن به محل کار یا نگهداری از نوزادتان بکنید یا حتی سعی کنید طوری وقت‌تان را تنظیم کنید که به هر دو کار برسید باز هم در آخر ممکن است احساس کنید چیزی را از دست داده‌اید.

برای تصمیم‌گیری مناسب باید بین نیازهای خود و فرزندتان توازن ایجاد کنید. این انتخاب بسیار شخصی و خصوصی است اما برای سهولت در تصمیم‌گیری بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

پول
برای بسیاری از والدین، ثبات مالی اهمیت زیادی دارد. اگر دیگر کار نکنید آیا از لحاظ مالی دچار مشکل می‌شوید؟ اگر ترجیح می‌دهید در خانه بمانید آیا از لحاظ مالی قادر به جبران کمبود‌های مالی خواهید شد؟ اگر دوباره سر کار بروید چقدر پول به بودجه خانواده اضافه می‌شود؟

اولویت‌ها
مهمترین مسائل زندگی شما چه هستند؟ موارد بسیاری را می‌توان ذکر کرد از جمله: خانواده، توانایی خلاق بودن، داشتن یک زندگی راحت، رشد و تربیت مناسب کودک، استقلال، رابطه شما با همسرتان، پیشرفت شغلی، اعتماد به نفس، فواید مراقبت از سلامت، فرصت برای رشد شخصیت و بسیاری دیگر. اولویت‌هایتان را طبقه بندی کنید و ببینید کدامیک در صدر لیست شما قرار می‌گیرد.

مسائل احساسی
این مسائل را بی اهمیت تلقی نکنید. اگر تصمیمی‌ بگیرید که باعث آزار روحی شما شود، خودتان، همسرتان و فرزندتان رنج خواهید برد. در کدم نقش  مادر یا کارمند  احساس راحتی می‌کنید؟ کدام یک استرس بیشتری دارد؟ اگر دوباره سر کار بروید آیا از این‌که از فرزندتان <غافل> شده‌اید احساس گناه نمی‌کنید؟ اگر خارج از منزل کار نکنید از خودتان راضی خواهید بود؟ چه احساسی خواهید داشت اگر اولین‌های فرزندتان را از دست بدهید: اولین خنده، اولین قدم، اولین کلمه؟ آیا به کسی که از فرزندتان مراقبت می‌کند حسادت خواهید کرد؟

اعتماد
آیا شما کسی را دارید که برای نگهداری از فرزندتان به او اعتماد داشته باشید؟ اگر ندارید آیا راحت هستید او را به مهد کودک بفرستید؟ آیا کسی هرگز می‌تواند به عنوان مراقب کودک، اعتماد شما را جلب کند؟

همکاری
آیا همسر شما در مراقبت از کودک و کارهای خانه به شما کمک می‌کند؟ آیا می‌توانید روی کمک‌های همسرتان برای تسهیل این مسوولیت سنگین حساب کنید؟ یا نه فقط باید خارج از منزل کار کنید بلکه کارهای خانه و نگهداری از کودک هم به عهده شماست؟

اهداف شغلی
آیا مرخصی زیاد پیشرفت شغلی شما را به تاخیر می‌اندازد؟ اگر بیشتر از حد استاندارد مرخصی بخواهید، آیا کارفرمای شما این اطمینان را می‌دهد که سمت شما محفوظ خواهد ماند؟

انعطاف‌پذیری کارفرما
کارفرمای شما تا چه حد وضعیت شما را درک می‌کند؟ اگر پرستار کودکتان بیمار بود یا کسی نبود که از فرزندتان مراقبت کند، آیا کارفرما به شما مرخصی می‌دهد؟ آیا می‌توانید دیرتر به محل کارتان بروید یا زودتر آنجا را ترک کنید؟ کار شما واقعا به چقدر زمان نیاز دارد؟ آیا می‌توانید آن را در منزل انجام دهید؟

در هنگام تصمیم‌گیری به خاطر داشته باشید که  اگر از لحاظ مالی دچار مشکل نمی‌شوید هر تصمیمی‌که بگیرید قابل تغییر است، اگر کارها آن طور که شما تصور می‌کردید پیش نرفت، می‌توانید تصمیم‌تان را عوض کنید. اگر به‌طور موقت یا تمام وقت کار کردن را انتخاب کردید و فهمیدید که دوری از فرزندتان غیر قابل تحمل است، می‌توانید مرخصی بیشتری بگیرید یا استعفا دهید. اگر تصمیم گرفتید در خانه بمانید و متوجه شدید که: ۱ به پول احتیاج دارید.۲  احساس پوچی می‌کنید. ۳ در محل کار موفق تر خواهید بود. سعی کنید یک کار خارج از خانه برای خود پیدا کنید

به این نوشته امتیاز بدید
خدمات شبکه های اجتماعی

درباره ی فایزه وجداندار faeze vejdandar

محفل کوچکی ساخته ام برای آنان که میخواهند گوشه ای از دنیای بزرگ روانشناسی و روابط اجتماعی و اطلاعات سلامتی را دریابند ... و راه ارتباطی باشد برای من و شما . فایزه وجداندار هستم محقق و پژوهشگر روانشناسی روابط و کارشناس تکنولوژی آموزشی افتخار همکاری با مجموعه های بزرگی را داشته ام که یادآوری نام هرکدام شان افتخاریست وصف نشدنی مرکز تحقیقات یونیسف در ایران مرکز علمی و فرهنگی کانون مرکز توانبخشی خانه نگین موسسه خیریه محک مرکز تحقیقاتی امام رضا مجتمع آموزشی نصر نوین مجتمع آموزشی نیکان مجتمع آموزشی واله و .... در زمینه کودکان و نوجوانان و جوانان و همسران و اسیب های اجتماعی رفتارهای آنان تحقیقات میدانی انجام داده ام که به زودی در وبسایت منتشر خواهم کرد...

اینو دیدی ؟

11697

دشمن سرنوشت کودک را بشناسید!

همه ی ما آرزو داریم، فرزندانی باهوش و درسخوان داشته باشیم و هرگز برای فرزندانمان …

27597

آموزش هایی که یک پدر باید به پسرش بدهد

با اینکه خیلی‌ها گمان می کنند مادرها مهمترین نقش را در تربیت بچه دارند، چیزهایی …

28597

چه کنیم تا کودکمان از لوازم آرایش استفاده نکند؟

کافی‌ست فقط چند دقیقه از فرزندتان غافل شوید و او را در اتاق‌تان تنها بگذارید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *